Firma CryptoMind działająca w obszarze cyberbezpieczeństwa rozpoczęła współpracę z IBM – rozwiązania CryptoMind w chmurze IBM.
Firma CryptoMind działająca w obszarze cyberbezpieczeństwa rozpoczęła współpracę z IBM. Według zapewnień kierownictwa, jest to pierwszy polski dostawca oferujący w pełni zabezpieczoną i zaszyfrowaną infrastrukturę informatyczną odporną na wszystkie dotychczas znane metody kryptograficzne. Z aplikacji kryptograficznej UseCrypt udostępnianej w formie usługi będą mogli korzystać klienci na całym świecie.
– Specjalizujemy się w ochronie danych – mówi Krzysztof Surgowt, prezes CryptoMind. – Za pośrednictwem naszego flagowego produktu, udostępnianej w modelu chmurowym aplikacji UseCrypt, dostarczamy specyficzne, w pełni autorskie mechanizmy szyfrowania. Dzięki prostocie interfejsu i wysokiej skuteczności może ona być z powodzeniem stosowana zarówno przez klientów indywidualnych, jak i biznesowych, a także organizacje publiczne.
Popyt na tego typu rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa rośnie, ponieważ według szacunków analityków w ciągu najbliższych pięciu lat liczba niebezpiecznych incydentów sieciowych podwoi się[1]. CryptoMind potrzebowała bezpiecznej infrastruktury dostarczanej w modelu chmurowym. Projektując ją, do priorytetów zaliczono skalowalność i efektywność platformy, co pozwoliłoby na zwiększanie dostępności UseCrypt.
Od początku kierownictwo planowało, by z produktu mogli korzystać klienci międzynarodowi, przede wszystkim w całej Unii Europejskiej. Między innymi dlatego wybrano chmurę IBM, która umożliwia programistom tworzenie i uruchamianie nowoczesnych aplikacji i usług, zapewniając natychmiastowy dostęp do zasobów obliczeniowych i narzędzi potrzebnych do szybkiego wdrażania rozwiązań oraz ich późniejszej rozbudowy. UseCrypt jako pierwszy polski produkt kryptograficzny uzyskał niedawno ochronę EUIPO (European Union Intellectual Property Office – Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej).
– Usługi w branży cyberbezpieczeństwa wymagają spełnienia wielu wymogów, w tym prawnych – przypomina Krzysztof Surgowt. – Chmura IBM odpowiada naszym oczekiwaniom w tym zakresie: zapewnia niezawodność, a jednocześnie pozwala na stały rozwój. Ponadto, jej elastyczność nie polega wyłącznie na zwiększaniu dostępnych mocy, ale umożliwia też „skalowanie w dół”, co jest dla nas bardzo ważne z biznesowego punktu widzenia.
Oprócz elastycznego dostępu do mocy obliczeniowych, chmura IBM daje CryptoMind możliwość korzystania z ponad 150 rozwiązań i aplikacji, które posłużą tworzeniu kolejnych produktów. Firma zyskała także dostęp do sieci centrów przetwarzania danych IBM, a więc będzie mogła rozwijać działalność nie tylko w Unii Europejskiej, ale również w skali globalnej. Dlatego do końca kwartału firma chce otworzyć biuro w Nowym Jorku.
[1] IBM 2016 Cyber Security Intelligence Index analysis
Mieczysław T. Starkowski