Firma energetyczna Eni zbuduje drugi najszybszy superkomputer na świecie. Będzie oparty o HPE Cray EX4000.
Włoska firma energetyczna Eni ogłosiła, że buduje system superkomputerowy o mocy 600 petaflopów o nazwie HPC6.
Firma poinformowała, że maszyna będzie korzystać z systemu HPE Cray EX4000, zawierającego 3 472 węzłów obliczeniowych mieszczących łącznie 13 888 procesorów graficznych, zorganizowanych w 28 szafach. Każdy węzeł będzie składał się z 64-rdzeniowego procesora AMD Epyc i czterech wysokowydajnych procesorów graficznych AMD Instinct MI250X.
Technologie HPE Cray ClusterStor E1000 będą wykorzystywane w pamięci masowej systemu, wraz z HPE Slingshot Interconnect, otwartą siecią Ethernet i topologią Dragonfly. Maksymalny pobór mocy ma wynieść 10,17 MVA. Superkomputer będzie wykorzystywał technologię bezpośredniego chłodzenia cieczą, która rozprasza 96 procent generowanego ciepła.
System o wydajności 600 petaflopów dałby superkomputerowi Eni drugie miejsce na aktualnej liście Top 500 najszybszych superkomputerów na świecie, wyprzedzając system Aurora znajdujący się w Argonne Leadership Computing Facility w Illinois w USA. Jego wynik to 585,34 petaflopów w benchmarku HPL (High Performance Linpack). Należy jednak wspomnieć, że powstał on w oparciu o zaledwie połowę planowanego systemu końcowego. Na pierwszym miejscu znajduje się Frontier, który uzyskał wynik HPL na poziomie 1,194 eksaflopa i jest jedynym systemem eksaskalowym wyróżnionym na liście.
Dyrektor generalny Eni, Claudio Descalzi, stwierdził:
„Projekt ten podkreśla nasze nieustanne zaangażowanie w innowacje i cyfryzację, jednocześnie wspierając nasz proces transformacji energetycznej. Nowy system HPC znacznie zwiększa nasze możliwości obliczeniowe i oznacza kluczową zmianę w sposobie, w jaki stawiamy czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem energetycznym, konkurencyjnością i zrównoważonym rozwojem”.
Eni posiada obecnie dwa systemy superkomputerowe, HPC4 i HPC5, których łączna moc obliczeniowa wynosi 70 petaflopów. System HPC6 zostanie umieszczony obok dwóch mniej wydajnych systemów w Green Data Center Eni w Ferrera Erbognone, prowincji we włoskim regionie Lombardia.
Według firmy Eni, jej Green Data Center jest jednym z najbardziej energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska centrów obliczeniowych w Europie. Częściowo zasilane przez elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1 MW, przez 92 procent roku maszyny są chłodzone powietrzem krążącym z niską prędkością, co zmniejsza zużycie klimatyzacji w całym obiekcie.