Firmy z USA i Wietnamu organizują szczyt biznesowy podczas wizyty Bidena, ujawniono ustalenia ws. współpracy przy AI 

Kierownictwo czołowych amerykańskich i wietnamskich firm z branży półprzewodników, technologii i lotnictwa mają zaplanowane spotkanie w poniedziałek w ramach wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Hanoi, aby nawiązać partnerstwa biznesowe w związku z ujawnieniem nowych umów w zakresie sztucznej inteligencji. 

Jak informuje Reuters, spotkanie, które zaplanowane zostało po uzgodnionej w niedzielę historycznej poprawie stosunków dyplomatycznych, podkreśla chęć Stanów Zjednoczonych do wzmocnienia globalnej roli Wietnamu. Dotyczy to szczególnie produkcji chipów, gdzie Waszyngton stara się zmniejszyć narażenie sektora na ryzyko związane z Chinami, w tym tarć handlowych i napięć w związku z Tajwanem.

Spotkaniu przewodniczą sekretarz stanu USA Antony Blinken i minister inwestycji Wietnamu Nguyen Chi Dzung, po którym, zgodnie z porządkiem obrad, odbędą się rozmowy z Bidenem i premierem Wietnamu Phamem Minh Chinhem.

Kadra kierownicza wyższego szczebla z Google, Intel, Amkor, Marvell, GlobalFoundries i Boeing biorą udział w konferencji Wietnam-USA. Szczyt Innowacji i Inwestycji, zgodnie z projektem porządku obrad spotka się ze stroną wietnamską. Kraj goszczący będzie reprezentowany przez kadrę kierowniczą z sześciu firm, w tym notowanego na giełdzie Nasdaq producenta samochodów elektrycznych VinFast, flagowego przewoźnika Vietnam Airlines, firmy technologicznej FPT, MoMo, największego w kraju portfela elektronicznego według użytkowników, a także firma internetowa VNG, która w sierpniu złożyła wniosek o pierwszą ofertę publiczną w USA.

Nowo ujawnione umowy Białego Domu obejmują plany Microsoftu dotyczące stworzenia „generatywnego rozwiązania opartego na sztucznej inteligencji, dostosowanego do Wietnamu i rynków wschodzących”. Nvidia nawiąże natomiast współpracę z wietnamskimi firmami FPT, Viettel i Vingroup, spółką-matką VinFast, w zakresie sztucznej inteligencji w tym kraju.

Biały Dom podkreślił także liczbę inwestycji amerykańskich firm w Wietnamie związanych z chipami, w tym plany Marvell i Synopsys dotyczące budowy centrów projektowania chipów w tym kraju. Dodała, że nowa fabryka Amkor o wartości 1,6 miliarda dolarów w pobliżu Hanoi, która będzie montować, pakować i testować chipy, ma rozpocząć działalność w październiku. Wartość inwestycji jest porównywalna z wartością wartej 1,5 miliarda dolarów fabryki Intela do montażu chipów na południu kraju – największej na świecie fabryki firmy Intel.

Wietnamskie linie lotnicze zakupią także 50 samolotów Boeing 737 Max – podał Biały Dom, w ramach umowy, którą według źródła Reutersa wyceniono na około 7,5 miliarda dolarów.

Biały Dom poinformował również, że amerykański konglomerat Honeywell będzie współpracować z wietnamskim partnerem w celu uruchomienia projektu pilotażowego mającego na celu opracowanie pierwszego w Wietnamie systemu magazynowania energii w postaci akumulatorów.