Francuski organ ochrony konkurencji nałożył na Google grzywnę w wysokości 250 mln euro
Francuski organ nadzorujący konkurencję poinformował w środę, że nałożył na należącą do Alphabet firmę Google grzywnę w wysokości 250 mln euro (271,73 mln USD) za naruszenia związane z unijnymi przepisami dotyczącymi własności intelektualnej w relacjach z wydawcami mediów.
Organ nadzorczy stwierdził, że oparty na sztucznej inteligencji chatbot Google Bard, potem przemianowany na Gemini, został przeszkolony w zakresie treści od wydawców i agencji informacyjnych, bez powiadamiania ich o tym.
Google powiedział, że zaakceptował ugodę „ponieważ nadszedł czas, aby przejść dalej”, dodając „chcemy skupić się na szerszym celu, jakim jest zrównoważone podejście do łączenia ludzi z wysokiej jakości treściami i na konstruktywnej współpracy z francuskimi wydawcami”.
Firma stwierdziła jednocześnie, że grzywna jest nieproporcjonalna i że organ nadzoru nie wziął wystarczająco pod uwagę jej wysiłków „w środowisku, w którym bardzo trudno jest obrać kurs, ponieważ nie możemy przewidzieć, w którą stronę będzie wiał wiatr”.
Opłata jest związana z toczącym się we Francji sporem dotyczącym praw autorskich do treści internetowych, wywołanym skargami największych organizacji informacyjnych w kraju, w tym Agence France Presse (AFP).
Spór wydawał się rozwiązany w 2022 r., kiedy to amerykański gigant technologiczny zrezygnował z odwołania od początkowej grzywny w wysokości 500 mln euro nałożonej pod koniec szeroko zakrojonego dochodzenia przeprowadzonego przez Autorite de la Concurrence. Jednak w najnowszym oświadczeniu organ nadzoru stwierdził, że Google naruszył warunki czterech z siedmiu uzgodnionych wówczas zobowiązań, w tym prowadzenia negocjacji z wydawcami w dobrej wierze i dostarczanie przejrzystych informacji.
New York Times w 2023 roku pozwał rywali Google, Microsoft i OpenAI, twórców popularnej platformy sztucznej inteligencji ChatGPT, oskarżając ich o wykorzystywanie milionów artykułów gazety bez pozwolenia w celu szkolenia swoich chatbotów.