Francuski rząd wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania niezgłoszonych prywatnych basenów i opodatkowania ich

Rząd francuski zebrał prawie 10 milionów euro dodatkowych podatków po zastosowaniu uczenia maszynowego do wykrycia niezadeklarowanych basenów na zdjęciach lotniczych. We Francji podatki mieszkaniowe są obliczane na podstawie wartości wynajmu nieruchomości, więc właściciele domów, którzy nie zgłaszają basenów, potencjalnie unikają setek euro dodatkowych płatności.

Projekt mający na celu wykrycie niezadeklarowanych basenów rozpoczął się w październiku ubiegłego roku, a firma informatyczna Capgemini we współpracy z Google przeanalizowała publicznie dostępne zdjęcia lotnicze wykonane przez francuski Narodowy Instytut Informacji Geograficznej i Leśnej. Oprogramowanie zostało opracowane w celu zidentyfikowania basenów, z tych informacji następnie porównywane z krajowych rejestrów podatkowych i nieruchomości.

Projekt ma nieco ograniczony zakres i do tej pory przeanalizowano zdjęcia obejmujące tylko dziewięć z 96 departamentów wielkomiejskich Francji. Ale nawet w tych obszarach, urzędnicy odkryli 20,356 niezgłoszonych basenów, według ogłoszenia w tym tygodniu z francuskiego urzędu skarbowego, Generalnej Dyrekcji Finansów Publicznych (DGFiP).

Posiadanie prywatnych basenów stało się nieco sporne w tym roku we Francji, ponieważ kraj cierpi z powodu historycznej suszy, która opróżniła rzeki z wody. Deputowany francuskiej partii Zielonych (Europe Écologie les Verts) trafił na pierwsze strony gazet po tym, jak odmówił wykluczenia zakazu budowy nowych prywatnych basenów. Poseł Julien Bayou powiedział, że taki zakaz mógłby być stosowany jako odpowiedź „w ostateczności”. Później wyjaśnił swoje uwagi na Twitterze, mówiąc: „Istnieją już ograniczenia w zużyciu wody, do mycia samochodów i czasami do napełniania basenów. Wyzwaniem nie jest zakazanie basenów, jest nim zagwarantowanie naszych życiowych potrzeb wodnych.”

Pierwsze doniesienia na temat projektu sugerowały, że oprogramowanie uczące się maszynowo miało niezwykle wysoki poziom błędu wynoszący 30 procent i regularnie myliło inne elementy architektoniczne — takie jak instalacje paneli słonecznych — z basenami. Teraz jednak, Le Fisc twierdzi, że udało się rozwiązać te problemy i zamierza rozszerzyć zastosowanie swojego oprogramowania do wykrywania basenów na inne niezadeklarowane i podlegające opodatkowaniu ulepszenia budynków mieszkalnych, takie jak rozbudowy i przybudówki.