Frore System prezentuje pierwszą na świecie 3,5-calową obudowę pamięci masowej SSD o pojemności 64 TB z chłodzeniem
Frore Systems, twórcy pierwszych na świecie półprzewodnikowych urządzeń chłodzących, zaprezentowali nowe urządzenie pamięci masowej U.2 SSD o pojemności 64 TB chłodzone przez AirJet Mini. Stworzona we współpracy z OWC, obudowa pamięci masowej znana jest jako Mercury Pro i jest pierwszą obudową pamięci masowej wykorzystującą technologię Frore System.
Więcej szczegółów na temat technologii chłodzenia półprzewodnikowego Frore System można znaleźć na ich stronie. Krótkie podsumowanie jest takie, że coolery AirJet Mini i AirJet Pro firmy Frore System są pierwszymi na świecie półprzewodnikowymi urządzeniami chłodzącymi bez ruchomych części. Przy grubości 2,8 mm i rozpraszaniu ciepła odpowiednio 5 W dla Mini i 10 W dla Pro, wydajność chłodzenia na mm jest znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych metod chłodzenia. Oba urządzenia mogą aktywnie chłodzić niezwykle smukłe lub kompaktowe urządzenia, które wcześniej mogły być chłodzone tylko pasywnie lub za pomocą słabych aktywnych rozwiązań chłodzących.
Nowy Mercury Pro firmy OWC jest pierwszą zewnętrzną obudową pamięci masowej wykorzystującą chłodnicę AirJet. W przeszłości Frore Systems reklamowało swoje AirJet Mini i Pro jako coolery CPU/SoC, ale w tym przypadku AirJety zostały zaadaptowane do chłodzenia urządzeń pamięci masowej, w dużej mierze dzięki ultracienkiej obudowie AirJet Mini.
Urządzenie mieści osiem nośników SSD M.2 w kompaktowej 3,5-calowej obudowie U.2, przy czym cztery nośniki SSD znajdują się na górze, podczas gdy pozostałe cztery są zainstalowane na dole obudowy. Każdy nośnik SSD posiada swój własny AirJet Mini, przymocowany do niego za pomocą miedzianego wymiennika ciepła i termopadów. Wariant OWC jest wyposażony w osiem nośników SSD o pojemności 8 TB, co daje 64 TB pojemności jako całość, z przepustowością 2200 MB/s i 2600 MB/s dla trwałych zapisów sekwencyjnych z dodatkową wydajnością chłodzenia.
Dzięki możliwościom chłodzenia AirJet, Mercury Pro jest w stanie rozproszyć 40 W ciepła w obudowie wielkości pojedynczego dysku twardego SATA. Gdyby ten sam potencjał chłodzenia wykorzystywał konwencjonalne wentylatory, obudowa pamięci masowej musiałaby być znacznie grubsza, aby pomieścić dodatkowy sprzęt.
Niestety, OWC i Frore Systems nie ogłosiły potencjalnej daty premiery obudowy i nie trzeba dodawać, że jest ona skierowana do klientów korporacyjnych. Podejrzewamy, że obie firmy muszą przeprowadzić więcej testów, aby upewnić się, że obudowa wyposażona w AirJet jest wystarczająco niezawodna przy dłuższym czasie pracy. Nowe AirJety Frore System wydają się być zdolne, ale metodologia projektowania jest wciąż bardzo nowa i w większości niesprawdzona w prawdziwym świecie. Zmieni się to, gdy więcej producentów OEM zacznie używać coolerów AirJet w swoich systemach – takich jak ZBox zasilany przez AirJet firmy Zotac.