Fujitsu ogłosiło kolejny procesor będący następcą A64FX ARM, który jest wykorzystywany w jednym z najpotężniejszych superkomputerów na świecie Fugaku

Nowy układ japońskiego giganta technologicznego został ogłoszony podczas prezentacji w ramach konferencji Fujitsu ActivateNow: Technology, która odbyła się w Computer History Museum w Mountain View w Kalifornii. Fujitsu CTO Vivek Mahajan powiedział, że będzie to „Arm-based CPU for Next-gen DC” zaplanowany do wydania około 2028 roku.

Pod roboczym tytułem „MONAKA”, Fujitsu powiedziało, że skupiło się na stworzeniu wysokowydajnego układu o lepszej efektywności energetycznej, mówiąc, że chce przyczynić się do „realizacji neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla i zrównoważonego społeczeństwa”.

Mówi się, że nowy procesor będzie w stanie zwiększyć obciążenia HPC, a także zapewnić optymalną wydajność dla aplikacji AI i analizy danych, a wszystko to przy zapewnieniu „przytłaczającej wydajności energetycznej” w stosunku do rywali. Fujitsu twierdzi, że będzie on miał 1,7 razy większą wydajność w aplikacjach przy dwukrotnie większej wydajności na wat.

MONAKA jest częścią programu prowadzonego przez japońską agencję badawczą New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO). Jego celem jest zwiększenie oszczędności energii w krajowych centrach danych o 40% do 2030 roku.

Fujitsu przyczynia się do tego również poprzez inne rozwiązania poza MONAKA, takie jak akceleratory o niskim zużyciu energii, inteligentne karty sieciowe (NIC) wykorzystujące fotonikę oraz technologię rozproszenia agregacji.

Spekuluje się, że nowy układ będzie zatem bardziej zbliżony do tych stosowanych w serwerach obsługujących dostawców usług przechowywania danych w chmurze, hostingu w chmurze i kolokacji. Układy te w mniejszym stopniu zajmują się jednak oszczędzaniem energii jako takiej, a nie osiąganiem pełnego jej wykorzystania.

„Procesor DC następnej generacji (MONAKA), który opracowujemy, będzie miał szerszy zakres funkcji i okaże się bardziej energooszczędny” – powiedział rzecznik Fujitsu – „Zakres potencjalnych zastosowań jest szerszy niż w przypadku A64FX, który ma specjalne cechy (np. interkonekty) specyficzne dla Fugaku.”

Na razie szczegóły są nikłe, ale wydaje się prawdopodobne, że MONAKA będzie miała te same wyróżniające się cechy co A64FX, takie jak interkonekt Tofu-D o przepustowości 28Gbps, szybka pamięć HBM2 w stosie i 512-bitowe Scalable Vector Extensions.

 

Rekordowe ISE 2023! Tegoroczna najlepsza w historii.