Fujitsu opracowuje nowy superkomputer dla Tajwanu. Jego zastosowanie będzie interesujące.

Firma Fujitsu stworzyła superkomputer dla Tajwańskiego Centralnego Biura Pogodowego (Central Weather Bureau, CWB). Oczekuje się, że system obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) pomoże CWB w numerycznym prognozowaniu pogody. Będzie zatem przewidywał szczególnie niebezpieczne zjawiska pogodowe, które na Tajwanie zdarzają się dość często.

System zaczął działać w czerwcu 2022 roku, ale rozpoczął się jako inicjatywa, która została uruchomiona jeszcze w 2021 roku. Superkomputer jest rozbudowywany etapami i ma zostać ukończony w grudniu 2023 roku z potencjałem wydajności 10 petaflopów. Na podstawie aktualnej listy Top 500 ów superkomputer uplasowałby się na około 56. miejscu i byłby najszybszym na Tajwanie.

System HPC stosowany przez tajwańską instytycję jest oparty jest na sprzęcie firmy Fujitsu; a konkretnie na PRIMEHPC FX1000, który wykorzystuje ten sam procesor A64FX co Fugaku, wspólny projekt Riken i Fujitsu, który obecnie zajmuje drugie miejsce na liście Top500. Jest to poważna aktualizacja poprzedniego superkomputera CWB. Poprzednik, również wyprodukowany przez Fujitsu, był zainstalowany w CWB w… 2001 roku. Dysponował mocą obliczeniową ledwie 240 gigaflopsów.

 

„Nowy system pomoże złagodzić zagrożenia stwarzane dla Tajwanu przez takie katastrofy, umożliwiając CWB promowanie zaawansowanych obserwacji pogody, poprawę dokładności obserwacji i prognoz katastrof pogodowych oraz wzmocnienie wysiłków w zakresie obserwacji i analizowania długoterminowe skutki zmian klimatu oprócz codziennych usług prognozowania pogody” – podkreślono w komunikacie prasowym.

 

Ze względu na klimat subtropikalny Tajwan leży w regionie bardzo narażonym na klęski żywiołowe, w tym tajfuny i ulewne deszcze, co wymaga większej zdolności przewidywania.

 

Hewlett Packard Enterprise podczas Kongresu Partnerów HPE 2023 pod hasłem „The Team – czyli wspólna droga do zwycięstwa” nagrodziło najlepszych partnerów biznesowych.