Fujitsu wraz z Filbico dostarczyło nowoczesny system dystrybucji danych dozorowania Surveillance Data Distribution Cloud w czterech lokalizacjach Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
SDDC jest nowoczesnym systemem dystrybucji danych dozorowania zbudowanym z głównych oraz zapasowych węzłów SDDN. Głównym celem tego systemu jest zapewnienie w czasie rzeczywistym dystrybucji informacji ze źródeł do nadrzędnego systemu kontroli lotniczej.
Węzeł Surveillance Data Distribution Node jest nowoczesnym i autorskim rozwiązaniem, które zaprojektowaliśmy i opracowaliśmy w celu umożliwienia dostarczania dużych strumieni danych – przede wszystkim pochodzenia radarowego – i ich dystrybucji oraz wymiany między systemami / sieciami rozpoznania / zarządzania ruchem lotniczym – mówi Michał Marzec, Wiceprezes Zarządu firmy Filbico (partnera Fujitsu), która od 30 lat dostarcza rozwiązania IT głównie Siłom Zbrojnym oraz służbom mundurowym i cywilnym.
W najprostszym ujęciu system SDDC w dyspozycji PAŻP zapewnia przede wszystkim niezawodną dystrybucję i wymianę informacji dozorowania (głównie rozpoznania radiolokacyjnego) w czasie rzeczywistym (24/7). Jest także niezastąpionym – stałym i niezawodnym wsparciem zarządzania i monitoringu przestrzeni powietrznej nad Polską – zarówno lokalnym, jak również zdalnym (ze względu na umieszczenie w chmurze). Co więcej, system zapewnia interoperacyjność z dowolnym systemem rozpoznania w standardzie ASTERIX, EUROCONTROL walidację, filtrację i konwersję danych dozorowania oraz konwersję protokołów transportowych (zarówno LAN oraz serial). Dzięki tej technologii możliwe jest zarządzanie wieloma scenariuszami przetwarzania informacji oraz nagrywanie, odtwarzanie i zobrazowanie danych radarowych na mapie.
Pełne wdrożenie systemu SDDC nastąpiło w perspektywie 13 miesięcy. Proces wdrożenia został podzielony na pięć etapów. Pierwszym krokiem trwającym ok. 4 miesiące była instalacja oraz uruchomienie systemu w Warszawie. Po pomyślnym przejściu testów akceptacyjnych SAT odbyła się miesięczna ewaluacja. W pozostałych lokalizacjach – Gdańsk, Poznań oraz Kraków – wdrożenie zostało zrealizowane w kolejnych 2-miesięcznych etapach. Ostatnim z kroków wdrożenia była finalna integracja systemu oraz infrastruktury sieciowej i konfiguracja, przygotowanie systemu do pracy nadzorowanej. W ścisłej współpracy ze specjalistami PAŻP dokonano konfiguracji (polegającej na podłączeniu wszystkich źródeł dozorowania do węzłów SDDN systemu SDDC) bez jakichkolwiek zaburzeń pracy operacyjnego systemu Pegasus 21.