Future Female Leader in IT – to nowa inicjatywa koncernu Procter & Gamble, której celem jest zapewnienie równowagi na rynku pracy, oraz zachęcanie kobiet do łączenia swojej kariery z sektorem IT.
Procter & Gamble, globalny lider branży FMCG od lat wspierający równość płci, otworzył przed studentkami informatyki drzwi swojego warszawskiego biura. Future Female Leader in IT to nowa inicjatywa koncernu P&G, której celem jest zapewnienie równowagi na rynku pracy, oraz zachęcanie kobiet do łączenia swojej kariery z sektorem IT.
Future Female Leader in IT to program adresowany do studentek II-V roku kierunków informatycznych, które pasjonują się nowymi technologiami, a jednocześnie chcą rozwijać swoją karierę w sektorze IT. Projekt organizowany przez warszawskie biuro P&G to nie tylko szansa na zdobycie wiedzy i nowych umiejętności, ale również niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak wygląda praca w działach IT globalnego lidera na rynku FMCG.
– W P&G od lat dążymy do stworzenia świata wolnego od uprzedzeń i stereotypowego myślenia, w którym każdy ma prawo głosu i równe szanse. Jesteśmy przekonani, że równość płci na rynku pracy przyczynia się do wzmocnienia gospodarki i dobrze prosperujących przedsiębiorstw. Obecnie, spośród ponad 95 000 pracowników P&G, 45% to kobiety. W warszawskim centrum IT, drugim co do wielkości takim centrum firmy na świecie, kobiety mają szansę harmonijnego realizowania swoich celów życiowych i zawodowych. Chcemy dzielić się tym doświadczeniem z dzisiejszymi studentkami kierunków IT, by także one mogły w przyszłości odnosić sukces w tej branży. Future Female Leader in IT to możliwość spotkania, dyskusji i nauki najnowszych technologii – mówi Emilia Burzyńska, Chief Information Officer na Europę Centralną w P&G.
Podczas Future Female Leader in IT, uczestniczki programu mogły wziąć udział w panelu dyskusyjnym nt. budowania kariery zawodowej w sektorze informatycznym, dowiedzieć się, jak P&G dba o zachowanie różnorodności w miejscu pracy, a także zapoznać się ze strukturą działu IT w firmie. W programie przewidziane były również warsztaty z Power BI oraz Microsoft Azure pod okiem doświadczonych menadżerek pracujących w P&G.
– Regularnie uczestniczę w inicjatywach, dzięki którym mogę poszerzać horyzonty, uczyć się od najlepszych i rozwijać swoje umiejętności. Wydarzenia takie jak Future Female Leader in IT to najlepsza możliwość na zdobycie niezbędnego doświadczenia, jeżeli ma się ambicje na zostanie liderem przyszłości – powiedziała Katarzyna Majchrzak, studentka University of Roehampton w Londynie. – Pierwszą styczność z Firmą P&G miałam już na studiach. Wywarła ona wtedy na mnie ogromne wrażenie. Bardzo podoba mi się podejście koncernu do pozyskiwania nowych, ambitnych pracowników, a także mocne wsparcie kobiet i świetne możliwości rozwoju – dodała.
Zgodnie z raportem „Kobiety na politechnikach 2018”[1], w roku akademickim 2017/18 w Polsce odnotowano największy w historii przyrost liczby studentek kierunków informatycznych − o 1179 w skali kraju, czyli o 11,6% więcej niż rok wcześniej. Na kierunkach informatycznych studiuje obecnie 11 341 kobiet, co stanowi 14,3% ogólnej liczby studentów kierunków IT. I choć w tym sektorze, dysproporcja płci jest cały czas wyraźnie widoczna to warto zauważyć, że przyrost ten jest dwukrotnie większy niż przyrost liczby mężczyzn studiujących informatykę.
Program Future Female Leader in IT jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie młodych kobiet branżą IT. Uczestnictwo w programie nie tylko pozwala zdobyć nową wiedzę i umiejętności, ale również otwiera drzwi kariery w P&G. Podczas dwudniowych warsztatów odbyła się również rekrutacja na praktyki oraz płatne letnie staże w działach IT P&G. Future Female Leader in IT to jedna z wielu inicjatyw P&G, której celem jest wspieranie rozwoju zawodowego kobiet w sektorze informatycznym. Na uwagę zasługuje również współpraca z Fundacją Perspektywy w ramach programu IT for SHE, którego celem jest wsparcie utalentowanych studentek kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy.
[1] „Kobiety na politechnikach 2018”, raport przygotowany przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy