Fuzja Western Digital i Kioxia jeszcze w tym miesiącu

Jak informuje serwis Kyodo News, Western Digital i Kioxia porozumieli się co do fuzji. Firmy utworzą holding, w którym pakiet kontrolny (51%) pozostanie w rękach Western Digital Corporation, 19,6% trafi do Toshiby, która obecnie ma 40% udziałów w Xioxia, a reszta pozostanie w rękach pozostałych udziałowców.

Początkowo nowym podmiotem zajmie się kadra menadżerska, której skład będzie zdominowany przez osoby powiązane z japońskim producentem, co ma się z czasem zmienić. Powstałe w ten sposób przedsiębiorstwo będzie konkurowało na rynku pamięci z Samsungiem, do którego należy obecnie 34,3% rynku układów pamięci wykorzystywanych w smartfonach i komputerach osobistych.

Po fuzji amerykańsko-japoński koncern teoretycznie może zagrozić dominacji Samsunga, ponieważ po zsumowaniu udziałów w rynku, Western Digital i Kioxia odpowiadają za 35,4%. Dużo zależeć będzie od tego, jak dobrze oba przedsiębiorstwa będą współpracowały nad doprowadzeniem operacji do końca. Aby przyspieszyć fuzję, obie firmy rozważają skorzystanie z pożyczek japońskich banków wspieranych przez Japoński Bank Rozwoju. Potencjalne dofinansowanie mogłoby wynieść nawet 12,7 miliarda dolarów.

Western Digital i Kioxia już od dłuższego czasu pracują nad połączeniem swoich działalności. Jednym z przejawów kooperacji są wspólnie prowadzone fabryki w japońskich prefekturach Iwate i Mie. Mimo to, zapowiadana od wielu miesięcy fuzja nie była w stanie się ziścić, głównie z powodu braku zgody SK Hynix. Koreański producent bowiem posiada udziały w funduszu Bain Capital, do którego należy 56,2% akcji Kioxia. Wszystko wskazuje jednak na to, że długo oczekiwana transakcja dojdzie w końcu do skutku.