Gartner: Do 2027 roku braki energii ograniczą rozwój 40% centrów danych AI

Okazuje się, że dalszy boom na AI może napotkać poważne ograniczenia infrastrukturalne. Tym bardziej łatwo zrozumieć, dlaczego część zadań będzie przenoszona na NPU w komputerach użytkowników.

Według najnowszego raportu Gartnera, dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) oraz generatywnej AI (GenAI) prowadzi do gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, co w najbliższych latach może stanowić poważne wyzwanie dla infrastruktury energetycznej. Prognozy wskazują, że zapotrzebowanie na energię w centrach danych AI wzrośnie o 160% w ciągu dwóch lat, a do 2027 roku aż 40% istniejących centrów danych AI napotka ograniczenia operacyjne z powodu braku wystarczających zasobów energetycznych.

„Eksplozja wzrostu liczby nowych hiperskalowych centrów danych wdrażających GenAI tworzy nienasycony popyt na energię, który przekroczy zdolność dostawców energii do wystarczająco szybkiego zwiększenia swojej mocy” – powiedział Bob Johnson, wiceprezes analityczny Gartnera. „W konsekwencji grozi to zakłóceniami w dostępności energii i prowadzi do jej niedoborów, co ograniczy rozwój nowych centrów danych dla GenAI i innych zastosowań od 2026 roku.”

Szacuje się, że do 2027 roku potrzeby energetyczne związane z serwerami zoptymalizowanymi pod AI osiągną poziom 500 terawatogodzin (TWh) rocznie – to 2,6 razy więcej niż w 2023 roku.

Kryzys energetyczny nie tylko ograniczy rozwój infrastruktury, ale także spowoduje znaczący wzrost cen energii. Jak zauważa Gartner, operatorzy centrów danych oraz dostawcy usług AI będą musieli ponosić wyższe koszty, które w ostatecznym rozrachunku zostaną przeniesione na klientów. Dlatego organizacje powinny już teraz planować długoterminowe umowy na usługi centrów danych oraz uwzględniać wyższe koszty energii w swoich planach rozwoju produktów i usług. Rosnące zapotrzebowanie na energię może również wpłynąć na realizację globalnych celów zrównoważonego rozwoju. W obliczu rosnących potrzeb energetycznych dostawcy mogą być zmuszeni do opóźniania zamknięcia elektrowni węglowych lub korzystania z mniej ekologicznych źródeł energii, co zwiększy emisję CO2. W krótkiej perspektywie wzrost wykorzystania centrów danych oznacza większe emisje dwutlenku węgla, co utrudni operatorom i ich klientom realizację agresywnych celów klimatycznych.

Chociaż odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa i słoneczna, odgrywają kluczową rolę, ich niezawodność w 24/7 dostawach energii pozostaje ograniczona. Gartner podkreśla konieczność inwestycji w nowe technologie, takie jak magazyny energii czy małe reaktory jądrowe, które mogą wesprzeć osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju w dłuższym okresie.

Gartner zaleca, aby organizacje dokładnie analizowały ryzyko związane z potencjalnymi brakami energii i wprowadzały strategie oszczędnościowe w obszarze AI. Warto również rozważyć alternatywne podejścia, takie jak edge computing czy mniejsze modele językowe, które wymagają mniej mocy obliczeniowej.