Gartner przewiduje, że do 2027 roku 75 procent firm będzie miało strategię zrównoważonego rozwoju centrów danych.

Zdaniem analityków z Gartnera, aż 75 procent wszystkich organizacji będzie posiadało program zrównoważonego rozwoju dotyczący składowania i przetwarzania danych. To znaczący wzrost w stosunku do pięciu procent, które firma analityczna przewidywała w 2022 roku.

Według badania firmy Gartner z 2022 r., w którym wzięło udział 221 respondentów z całego świata, liderzy infrastruktury i operacji czerpią trzy główne korzyści ze zrównoważonej strategii, w tym redukcję kosztów nawet o 60 procent, wprowadzanie lepszych innowacji oraz poprawę zarządzania ryzykiem i ograniczania go. Badanie wykazało, że 85 procent respondentów zgodziło się, że inwestycje w zrównoważony rozwój pomagają chronić organizację przed zakłóceniami.

Starsza główna analityczka firmy Gartner, Autumn Stanish, powiedziała: „Odpowiedzialność za zrównoważony rozwój jest coraz częściej przekazywana z dyrektorów ds. informatyki na liderów infrastruktury i operacji (I&O) w celu poprawy efektywności środowiskowej działów IT, szczególnie w przypadku centrów danych (…) Sprowadziło to wielu na ścieżkę większych wydatków i inwestycji w rozwiązania środowiskowe, ale wpływ na środowisko nie powinien być jedynym celem. Zrównoważony rozwój może mieć również znaczący pozytywny wpływ na czynniki pozaśrodowiskowe, takie jak marka, innowacyjność, odporność i przyciąganie talentów”.

Aoife Foley, członkini IEEE i profesor w School of Mechanical and Aerospace Engineering na Queen’s University w Belfaście, dodała, że obowiązkiem firm jest również rozważenie, ile danych przechowują, a tak naprawdę nie potrzebują.

„Tzw. ciemne dane stanowią około 54 procent danych przechowywanych na całym świecie, z których większość nie ma żadnej funkcji – wszystkie te dane mają swoją cenę. Kiedy spojrzysz na sposób, w jaki wszystkie dane są gromadzone, są one nieustrukturyzowane” — powiedziała Foley – „Przechowywanie ogromnej ilości danych tego typu powoduje marnowanie energii, której większość pochodzi z zasobów nieodnawialnych. Na przykład w Stanach Zjednoczonych zużycie energii związane z przechowywaniem danych w centrach danych oszacowano na 14 miliardów kWh w 2020 r., co skutkowało prawie 6,5 tonami metrycznymi emisji CO2”.

Wielu czołowych dostawców usług chmurowych i operatorów data centers, w tym Google, Microsoft, Meta i AWS, już teraz jest zaangażowanych w redukcję emisji dwutlenku węgla i wykorzystywanie większej ilości energii odnawialnej.