GlobalFoundries krytykuje niemieckie dotacje dla TSMC i zgłasza sprawę do Komisji Europejskiej

GlobalFoundries sprzeciwia się planowanemu przez niemiecki rząd dofinansowaniu nowej fabryki TSMC w pobliżu Drezna. Dotacja ma wynieść do 5 miliardów euro, co zdaniem GlobalFoundries jeszcze bardziej wzmocni i tak już dominującą pozycję rynkową TSMC. Sytuacja ta doprowadziła do obaw prawnych, działań lobbingowych i potencjalnej formalnej skargi do Komisji Europejskiej przez GlobalFoundries.

Na początku tego miesiąca TSMC, we współpracy z partnerami Bosch, Infineon i NXP, ujawniło plany budowy fabryki 12nm i 16nm w pobliżu Drezna w Niemczech. Oczekuje się, że fabryka będzie kosztować 10 miliardów euro, a połowa tej sumy prawdopodobnie będzie pochodzić od rządu niemieckiego za pośrednictwem różnych dotacji. GlobalFoundries, które posiada fabrykę w pobliżu Drezna, czuje się pokrzywdzone tym posunięciem.

GlobalFoundries lobbuje w niemieckim rządzie na rzecz podobnego wsparcia. Firma argumentuje, że w ciągu 25 lat działalności w Dreźnie otrzymała znacznie mniejszą pomoc państwa niż ta, którą ma otrzymać TSMC. GlobalFoundries, która odziedziczyła swoją fabrykę po AMD, postrzega siebie jako współzałożyciela klastra technologicznego „Silicon Saxony” w Dreźnie i uważa, że również powinna zostać objęta pomocą państwa.

Saam Azar, odpowiedzialny za sprawy rządowe i prawne w GlobalFoundries, stwierdził, że TSMC zamierza produkować półprzewodniki, które bezpośrednio konkurują z produktami wytwarzanymi przez GlobalFundries. Co więcej, TSMC planuje współpracować z trzema największymi klientami GlobalFoundries: Infineon, Bosch i NXP.

Sytuacja ta skłoniła Globalfoundries do zarejestrowania swoich obaw w Komisji Europejskiej. Firma kwestionuje, czy ogromne dotacje dla TSMC są zgodne z prawem europejskim. Saam Azar wskazał, że formalna skarga może również zostać złożona, gdy tylko niemiecki rząd i TSMC oficjalnie zarejestrują projekt w Brukseli.