GlobalFoundries otwiera fabrykę w Singapurze o wartości 4 mld USD

GlobalFoundries, trzeci co do wielkości kontraktowy producent chipów na świecie, otworzył we wtorek w Singapurze fabrykę półprzewodników o wartości 4 miliardów dolarów w ramach znaczącej globalnej ekspansji produkcyjnej. 

Jak podaje Reuters, działalność firmy w Singapurze, która obsługuje 200 klientów na całym świecie, obejmuje także dwie inne fabryki, które produkują odpowiednio 720 000 płytek 300 mm i 692 000 płytek 200 mm rocznie.

Chipy te są stosowane w samochodach i technologii 5G. GlobalFoundries ogłosiło globalną ekspansję o wartości 6 miliardów dolarów w 2021 r. w obliczu niedoboru chipów podczas pandemii, który od tego czasu zamienił się w nadwyżkę.

Ogólna produkcja półprzewodników w Singapurze, która stanowi 11% światowego rynku, ma wzrosnąć w miarę otwierania lub rozszerzania działalności w nadchodzących miesiącach kolejnych producentów chipów.

Nowy zakład amerykańskiego producenta chipów o powierzchni 23 000 metrów kwadratowych będzie w stanie produkować 450 000 płytek o średnicy 300 milimetrów rocznie przy pełnej wydajności, co ma nastąpić w latach 2025-2026, i utworzy 1000 miejsc pracy, powiedział dziennikarzom dyrektor generalny firmy w Singapurze, Tan Yew Kong.

„Jeśli w pełni wykorzystamy możliwości [kampusu w Singapurze], będzie to prawdopodobnie [około] 45% przychodów GlobalFoundries” – powiedział, dodając, że firma spodziewa się, że słaby światowy popyt na chipy wzrośnie do drugiej połowy 2024 r.

Jednym z największych klientów GlobalFoundries jest Qualcomm, który w poniedziałek poinformował, że podpisał umowę z Applem na dostawę chipów 5G co najmniej do 2026 r., na czym skorzysta GlobalFoundries.

Według dostawcy analiz rynkowych TrendForce, GlobalFoundries jest trzecią co do wielkości odlewnią na świecie pod względem przychodów, po tajwańskiej TSMC i południowokoreańskiej Samsung Electronics.

Qualcomm i Apple przedłużyli umowę na chipy 5G do 2026 roku