GlobalFoundries przejmuje MIPS i stawia na RISC-V – nowy kierunek rozwoju dla producenta chipów

GlobalFoundries (GF), jeden z największych na świecie producentów półprzewodników, ogłosił przejęcie firmy MIPS oraz rozszerzenie swojego portfolio o rozwiązania oparte na architekturze RISC-V

Transakcja, której szczegóły finansowe nie zostały ujawnione, ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie 2025 roku. Po przejęciu MIPS będzie nadal działać jako niezależna jednostka w strukturach GF, obsługując klientów z różnych sektorów technologicznych. MIPS, firma z siedzibą w Sunnyvale w Kalifornii, specjalizuje się w rozwoju i licencjonowaniu architektury procesorów. W ostatnim czasie zaprezentowała linię produktów Atlas – zestaw rdzeni obliczeniowych bazujących na otwartym standardzie RISC-V, przeznaczonych m.in. do zastosowań w czasie rzeczywistym, przetwarzania aplikacyjnego i tzw. AI Edge.

RISC-V to otwarta architektura zestawu instrukcji (ISA), wprowadzona w 2010 roku, oferowana na zasadach open source bez konieczności uiszczania opłat licencyjnych. Według danych organizacji RISC-V International, do 2022 roku wyprodukowano 10 miliardów układów bazujących na tej architekturze, a do 2027 roku liczba ta ma wzrosnąć do 25 miliardów.

 

Dzięki tej akwizycji poszerzamy nasze możliwości oferowania klientom bardziej elastycznych rozwiązań, łącząc otwartą architekturę z naszymi unikalnymi technologiami produkcyjnymi i światowej klasy zdolnościami wytwórczymi – powiedział Niels Anderskouv, prezes i COO GlobalFoundries. – To duży krok w stronę zwiększenia efektywności i wydajności w zastosowaniach przemysłowych, motoryzacyjnych i centrów danych.

 

Zadowolenia z transakcji nie kryje również CEO MIPS, Sameer Wasson:
Przyłączenie do GlobalFoundries to początek nowego, odważnego rozdziału dla MIPS. Globalna, bezpieczna infrastruktura produkcyjna GF pozwoli nam szybciej skalować innowacje i otworzy nowe możliwości w obszarze fizycznej sztucznej inteligencji.

 

Przejęcie MIPS wpisuje się w szerszą strategię rozwoju GF. W czerwcu spółka zapowiedziała dodatkową inwestycję w wysokości 3 miliardów dolarów w rozbudowę i modernizację zakładów produkcyjnych w stanach Nowy Jork i Vermont. To rozszerzenie wcześniej ogłoszonych planów o wartości ponad 13 mld dolarów, które łącznie podniosą zaangażowanie firmy w USA do 16 mld dolarów. Nowe środki zostaną przeznaczone m.in. na rozwój innowacji w zakresie zaawansowanego pakietowania układów, fotoniki krzemowej i technologii opartych na azotku galu (GaN).