Globalna sprzedaż półprzewodników wzrosła do 53,1 mld USD, co jest rekordem, jeśli chodzi o wartość miesięczną
Globalna sprzedaż półprzewodników gwałtownie wzrosła – do 53,1 mld USD – w sierpniu, co stanowi rekord miesiąca. Według Semiconductor Industry Association (SIA) jest to spowodowane rosnącym popytem na AI.
Wynik ten oznacza wzrost o 20,6% rok do roku, i jest największym wynikiem od kwietnia 2022 r., sygnalizujący utrzymującą się dynamikę w branży półprzewodników. Money DJ, cytując Semiconductor Industry Association (SIA), poinformował, że globalna sprzedaż półprzewodników w sierpniu osiągnęła 53,1 mld USD, w porównaniu z 44 mld USD w tym samym okresie ubiegłego roku. Dane zebrane przez World Semiconductor Trade Statistics (WSTS) i opublikowane przez SIA wykazały również 3,5% wzrost miesiąc do miesiąca w porównaniu z lipcowymi 51,3 mld USD.
WSTS przewiduje, że w roku 2024 globalna sprzedaż półprzewodników wzrośnie dalej do 687 miliardów dolarów, chociaż wzrost ma spowolnić do 12,5%. mimo to wszystkie regiony mają odnotować wzrost.
„Globalny rynek półprzewodników nadal znacząco rósł w sierpniu, osiągając najwyższą sprzedaż w historii w sierpniu, a sprzedaż miesięczna wzrosła piąty miesiąc z rzędu – powiedział John Neuffer, prezes i dyrektor generalny SIA. – Sprzedaż rok do roku wzrosła o największy procent od kwietnia 2022 r., co wynikało ze wzrostu sprzedaży rok do roku o 43,9% w Ameryce, a sprzedaż miesięczna wzrosła we wszystkich regionach po raz pierwszy od października 2023 roku”.
Regionalnie, Ameryka była liderem wzrostu w sierpniu ze wzrostem sprzedaży półprzewodników rok do roku o 43,9%, następnie Chiny z 19,2%, Azja i Pacyfik oraz inne regiony z 17,1% i Japonia z 2%. Europa była jedynym regionem, który odnotował spadek o 9%.
W ujęciu miesięcznym sprzedaż półprzewodników wzrosła we wszystkich regionach. Ameryka odnotowała wzrost o 7,5%, następnie Japonia (2,5%), Europa (2,4%), Chiny (1,7%), Azja i Pacyfik oraz inne regiony (1,5%).
Oczekuje się, że sprzedaż w Ameryce, Azji i Pacyfiku znacznie wzrośnie w tym roku, przy rocznych wzrostach odpowiednio o 25,1% i 17,5%. Natomiast w Europie prognozuje się wzrost o zaledwie 0,5%, podczas gdy w Japonii oczekuje się spadku o 1,1%.