Globalne wydatki na usługi w chmurze wzrosły o 23%

Rosnąca liczba klientów dostosowuje swoje strategie chmurowe w celu zwiększenia wydajności i kontroli. 

Globalne wydatki na usługi infrastruktury chmurowej wzrosły o 23% rok do roku w czwartym kwartale 2022 r., osiągając 65,8 mld USD, czyli o 12,3 mld USD więcej niż w tym samym kwartale 2021 r. W całym roku łączne wydatki na infrastrukturę usług w chmurze wzrosły o 29% do 247 100 milionów. Kwartalne tempo wzrostu zwolniło, o ponad 10 punktów procentowych w stosunku do pierwszego kwartału 2022 r.

Rosnące koszty chmury publicznej, napędzane inflacją, zmuszają klientów korporacyjnych do optymalizacji wydatków na chmurę publiczną po zwiększeniu inwestycji w IT w ciągu ostatnich trzech lat z powodu transformacji cyfrowej. Niepewność makroekonomiczna przyczynia się do bardziej konserwatywnego podejścia do budżetów IT. Podczas gdy popyt biznesowy na usługi chmurowe utrzymuje się, tempo wzrostu usług infrastruktury chmurowej będzie nadal zwalniać w ciągu najbliższych kilku kwartałów. Canalys spodziewa się, że w 2022 roku globalne wydatki na usługi infrastruktury chmurowej wzrosną o 23% w całym roku, w porównaniu do 29% w 2022 roku.  

Migracja do chmury zwalnia

Realia pogarszających się warunków makroekonomicznych i zbliżająca się recesja spowodowały spowolnienie wolumenu i tempa migracji do chmury w ostatnim kwartale, zwłaszcza przez klientów korporacyjnych, którzy zazwyczaj mają większe obciążenia. Hiperskalerzy ucierpieli, a wzrost spadł o około 5 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim kwartałem. Czołowa trójka z nich: AWS, Microsoft Azure i Google Cloud, łącznie odnotowała wzrost o 26%, co stanowi łączny udział w wysokości 65%.

„Klienci korporacyjni reagują na wyższe niż oczekiwano ceny usług chmurowych i koszty operacyjne ze względu na trudne warunki makroekonomiczne” — mówi analityk Canalys, Yi Zhang – „Klienci, którzy obecnie korzystają z modeli rozliczeniowych typu pay-as-you-go, zoptymalizują działania w chmurze, aby zmniejszyć zużycie i obniżyć koszty. Nastąpi również znaczne spowolnienie przyjmowania umów w chmurze, co również przełoży się na niższe przychody”.

„Klienci ponownie zastanawiają się, w jaki sposób wykorzystują chmurę w swoich operacjach biznesowych” — dodaje Alex Smith, wiceprezes Canalys – „W niektórych przypadkach następuje naturalne spowolnienie popytu na komputery, ponieważ podstawowe operacje odnotowują mniejszą aktywność. Ponadto konserwatywne budżetowanie wśród przedsiębiorstw doprowadzi do mniejszej liczby eksperymentów w ciągu najbliższych 12 miesięcy”.

 

Kongres HPE 2023 – Zwycięstwo w aż 3 kategoriach komentuje Robert Fręchowicz, wiceprezes Betacom SA