Głosowanie w San Francisco za użyciem śmiercionośnych robotów w szczególnych okolicznościach

W San Francisco doszło do precedensowej sytuacji. Wśród włodarzy miasta przeprowadzono głosowanie dotyczące zezwolenia na użycie przez policję śmiercionośnych robotów w wyjątkowych okolicznościach. Po kontrowersyjnej debacie członkowie zarządu głosowali 8 do 3 za przyjęciem tego pomysłu. Aby prawo weszło w życie, propozycja będzie musiała jeszcze przejść kolejne głosowanie 6 grudnia, a następnie zostać podpisana przez burmistrza.

Jak podaje NBCnews.com, rada Nadzorcza San Francisco przegłosowała we wtorek rozporządzenie, które zawiera kontrowersyjną politykę dającą policji miejskiej możliwość użycia robotów w celu wykorzystania śmiercionośnej siły w nadzwyczajnych okolicznościach. Chodzi o sytuację, „kiedy ryzyko utraty życia przez członków społeczeństwa lub funkcjonariuszy jest realne, a funkcjonariusze nie mogą stłumić zagrożenia po zastosowaniu innych opcji siłowych lub taktyk deeskalacji”.

Wyniki głosowania spotkały się z krytyką ze strony ekspertów w dziedzinie egzekwowania prawa i bezpieczeństwa, którzy twierdzą, że może to prowadzić do niebezpiecznych i niezamierzonych konsekwencji.

Głosowanie odbyło się po tym, jak Kalifornia uchwaliła w zeszłym roku prawo wymagające od organów ścigania uzyskania zgody na użycie sprzętu wojskowego i ponad sześć lat po tym, jak policja w Dallas użyła robota z ładunkiem wybuchowym do zabicia podejrzanego, który zaszył się w garażu po zasadzce, w której zginęło pięciu funkcjonariuszy, a dziewięć osób (w tym dwu cywilów) zostało rannych.

Departament Policji San Francisco zaznaczył w oświadczeniu, że proponowane rozwiązanie dopuszcza możliwość użycia „potencjalnie śmiercionośnej siły w ekstremalnych okolicznościach, aby uratować lub zapobiec dalszej utracie życia. Wykorzystanie robotów w potencjalnie śmiertelnych sytuacjach jest ostatecznością”.

“Żyjemy w czasach, w których nie do pomyślenia masowa przemoc staje się coraz bardziej powszechna” – podał w oświadczeniu szef policji San Francisco, William Scott. “Potrzebujemy możliwości ratowania życia w przypadku, gdy w naszym mieście wydarzy się tego rodzaju tragedia”.

Departament policji nabył roboty w latach 2010-2017 i „nie posiada ani nie obsługuje robotów wyposażonych w opcje zabijania, a Departament nie planuje wyposażyć robotów w żaden rodzaj broni palnej”, czytamy w oświadczeniu.

W dokumencie znajduje się także informacja, że roboty są używane głównie w sytuacjach bombowych lub innych incydentach, w których funkcjonariusze policji mogą być zmuszeni do zachowania bezpiecznej odległości. Ale w „ekstremalnych okolicznościach” roboty te mogłyby zostać użyte do dostarczenia ładunku wybuchowego do struktur, w których znajduje się uzbrojony podejrzany, i mogłyby obezwładnić podejrzanego, spowodować obrażenia lub być śmiertelne.

Departament policji zapewnia, że tylko szef policji, zastępca szefa operacji lub zastępca szefa operacji specjalnych mogliby zezwolić na użycie robotów do potencjalnego zabicia podejrzanego.