Główni gracze na rynku układów scalonych łączą siły, by stworzyć kolejne wspólne przedsięwzięcie wykorzystujące RISC-V

Rozwój otwartej architektury zestawów instrukcji RISC-V nabrał dziś rozpędu po tym, jak okazało się, że pięciu gigantów rynku układów scalonych zamierza wspólnie zainwestować w firmę, która opracuje referencyjne architektury oparte na tym standardzie.

Nowy podmiot zostanie utworzony w Niemczech dzięki inwestycjom Infineon Technologies, Qualcomm, NXP Semiconductors, Bosch i Nordic Semiconductor, w celu przyspieszenia „komercjalizacji przyszłych produktów opartych na otwartej architekturze RISC-V”.

Jeśli brzmi to nieco niejasno, to dlatego, że utworzenie firmy podlega zatwierdzeniom regulacyjnym w różnych jurysdykcjach, więc na tym etapie korporacje założycielskie nie są w stanie dodać żadnych dalszych szczegółów na temat wielkości inwestycji, kiedy spodziewane jest rozpoczęcie działalności, a nawet jak firma będzie się nazywać. Wiadomo natomiast, że nie będzie to firma zajmująca się produkcją układów scalonych, lecz skupi się na tworzeniu projektów referencyjnych, które pomogą zwiększyć popularność architektury RISC-V. Celem jest ustanowienie firmy jako jednego źródła do opracowywania kompatybilnych produktów opartych na RISC-V.

Biorąc pod uwagę zaangażowanie NXP i Infineon, być może nie jest zaskakujące, że początkowy nacisk zostanie położony na aplikacje motoryzacyjne, z ewentualnym rozszerzeniem na ekosystemy mobilne i IoT.

Rzecznik Infineon powiedział, że firma RISC-V może działać bardziej jako firma konsultingowa i zasugerował możliwość pewnego rodzaju brandingu lub oznakowania, z którego inni, którzy produkują chipy oparte na architekturze referencyjnej, będą mogli korzystać, aby pokazać swoją zgodność ze standardem. Infineon planuje sprzedawać produkty wykorzystujące RISC-V wraz z innymi zestawami wykorzystującymi istniejące, dobrze znane rdzenie mikrokontrolerów, dodał rzecznik.

W oświadczeniu towarzyszącym ogłoszeniu, wiceprezes wykonawczy NXP i dyrektor ds. technologii Lars Reger powiedział, że firma będzie próbowała „być pionierem w pełni certyfikowanych IP i architektur opartych na RISC-V, początkowo dla przemysłu motoryzacyjnego”.

„Stworzenie kompleksowego ekosystemu, w którym klienci mogą wybrać gotowe rozwiązania, wzmocni przyjęcie RISC-V w wielu europejskich branżach” – dodał Reger.

Prezes Infineon Automotive Division Peter Schiefer powiedział, że ponieważ pojazdy stają się definiowane programowo, istnieje ogólna potrzeba standaryzacji i kompatybilności ekosystemu w całej branży.

Zaangażowanie Qualcomm jest godne uwagi, ponieważ producent chipów jest uwikłany w spór prawny z Arm o licencje i wcześniej zasugerował, że może w pewnym momencie faworyzować RISC-V zamiast architektury Arm dla produktów, w tym popularnych chipów Snapdragon do smartfonów. Qualcomm jest również zaangażowany w sektor motoryzacyjny, zwłaszcza w zakresie systemów deski rozdzielczej.

„Wierzymy, że zestaw instrukcji RISC-V o otwartym kodzie źródłowym zwiększy innowacyjność i ma potencjał do przekształcenia branży” – powiedział Ziad Asghar, SVP ds. zarządzania produktami w Qualcomm.

Chociaż ten najnowszy projekt dotyczy głównie konstrukcji procesorów, Linux Foundation i kilka dużych nazwisk w branży technologicznej ogłosiło w czerwcu inicjatywę mającą na celu udostępnienie większej ilości oprogramowania dla platform RISC-V.