Google, Amazon, Nvidia i inni giganci technologiczni inwestują w startup AI Hugging Face o wartości 4,5 miliarda dolarów
Hugging Face, firma zajmująca się sztuczną inteligencją z siedzibą w Nowym Jorku, zebrała 235 milionów dolarów przy wycenie 4,5 miliarda dolarów od kilku największych firm technologicznych. Google, Amazon, Nvidia, Salesforce, AMD, Intel, IBM i Qualcomm – wszyscy oni mieli udział w tej rundzie, podała firma.
Jak informuje CNBC.com, dyrektor generalny Hugging Face, Clement Delangue, powiedział, że fundusze mają zostać skoncentrowane na zatrudnianiu talentów, aby były konkurencyjne na rynku sztucznej inteligencji.
Startupy pracujące nad modelami sztucznej inteligencji osiągnęły wysokie wyceny, ponieważ duże firmy i inwestorzy kapitału wysokiego ryzyka starają się przekuć środki w zysk w związku z niedawnym boomem na sztuczną inteligencję, który rozpoczął się w zeszłym roku.
Wysoka wycena Hugging Face i liczba znaczących sponsorów odzwierciedlają, jak bardziej oparte na współpracy podejście do budowania sztucznej inteligencji zyskuje na popularności w ostatnich miesiącach, szczególnie po tym, jak Meta, matka Facebooka wypuściło swój model dużego języka Llama, z którego większość firm może korzystać bezpłatnie. Inne wysoko cenione start-upy AI, takie jak OpenAI czy Cohere, pracują bezpośrednio nad technologią i strzegą wyników jako tajemnicy handlowej, a następnie pobierają od klientów opłaty za dostęp do nich za pośrednictwem interfejsów programowania aplikacji, czyli API.
Jednak Hugging Face tworzy platformę, na której programiści AI mogą udostępniać kod, modele, zestawy danych i korzystać z narzędzi programistycznych firmy, aby łatwiej uruchamiać modele sztucznej inteligencji typu open source. W szczególności Hugging Face często przechowuje wagi, czyli duże pliki z listami liczb, które są sercem większości nowoczesnych modeli sztucznej inteligencji.
Nazwa Hugging Face pochodzi od emoji, przytulającej twarzy, uśmiechniętej twarzy otoczonej dwiema otwartymi dłońmi. Nazwa i logo sięgają czasów założenia firmy. Hugging Face była pierwotnie aplikacją chatbota na iPhone’a, ale kiedy firma udostępniła część swojego kodu uczenia maszynowego na zasadach open source, zdała sobie sprawę, że zyskuje uznanie wśród twórców sztucznej inteligencji i skierowała się w tym kierunku.
Chociaż firma Hugging Face opracowała kilka modeli, takich jak BLOOM, jej głównym produktem jest platforma internetowa, na której użytkownicy mogą przesyłać modele i ich wagi, to rozwija także szereg narzędzi programowych zwanych bibliotekami, które pozwalają użytkownikom szybko uruchomić modele, oczyścić duże zbiory danych lub ocenić ich wydajność. Zawiera także niektóre modele sztucznej inteligencji w interfejsie internetowym, dzięki czemu użytkownicy końcowi mogą z nimi eksperymentować.
Pod względem tematycznym i praktycznym przypomina to repozytorium kodu GitHub (które Microsoft nabył w 2018 r.), w którym programiści z całego świata publikują swoje projekty w trakcie pracy nad nimi.
Jednym z powodów, dla których duże firmy inwestują, jest to, że ich pracownicy aktywnie korzystają z platformy. Chociaż w ostatnich tygodniach najwięcej uwagi poświęcono tak zwanym dużym modelom językowym, takim jak ChatGPT czy Llama, które koncentrują się na generowaniu tekstu, Hugging Face obsługuje dowolny model sztucznej inteligencji, w tym ten, który generuje muzykę lub obrazy, tłumaczy języki lub identyfikuje obiekty w obrazach. Jak podaje firma, Hugging Face obsługuje 500 000 różnych modeli sztucznej inteligencji, 250 000 zestawów danych i ma 10 000 płacących klientów.