Google DeepMind przedstawia nową generację modelu AI do testowania leków

DeepMind twierdzi, że odkrycia opublikowane w środę w czasopiśmie naukowym „Nature” zmniejszą liczbę środków i  czasu potrzebnych do opracowania terapii potencjalnie zmieniających życie.

Google DeepMind zaprezentował trzecią wersję swojego modelu sztucznej inteligencji „AlphaFold”, zaprojektowanego, aby pomóc naukowcom w projektowaniu leków i skuteczniejszym zwalczaniu chorób.

W 2020 roku firma poczyniła znaczne postępy w biologii molekularnej, wykorzystując sztuczną inteligencję do skutecznego przewidywania zachowania mikroskopijnych białek. Dzięki najnowszemu wydaniu AlphaFold naukowcy z DeepMind i siostrzanej firmy Isomorphic Labs – oba nadzorowane przez współzałożyciela Demisa Hassabisa – zmapowali zachowanie wszystkich cząsteczek życia, w tym ludzkiego DNA.

Interakcje białek – od enzymów kluczowych dla metabolizmu człowieka po przeciwciała zwalczające choroby zakaźne – z innymi cząsteczkami są kluczem do odkrywania i opracowywania leków.

Od 2021 r. przewidywania AlphaFold są dostępne dla badaczy niekomercyjnych w ramach bazy danych zawierającej ponad 200 milionów struktur białkowych i były cytowane tysiące razy w pracach innych osób. DeepMind twierdzi, że nowy serwer wymaga mniejszej wiedzy informatycznej, umożliwiając tym samym badaczom przeprowadzanie testów za pomocą zaledwie kilku kliknięć przycisku.

„Dzięki tym nowym możliwościom możemy zaprojektować cząsteczkę, która będzie wiązać się z określonym miejscem białka, a także przewidzieć, jak mocno się to zwiąże – powiedział Hassabis na wtorkowej konferencji prasowej. – To kluczowy krok, jeśli chcesz zaprojektować leki i związki, które pomogą w leczeniu chorób”.