Google ogłasza program o wartości 10 mln USD, którego celem jest wyszkolenie ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w całej Europie
Podczas inauguracji nowego centrum cyberbezpieczeństwa Google w Maladze organizacja Google.org ogłosiła wprowadzenie programu o wartości 10 milionów dolarów, którego celem jest wyszkolenie ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w całej Europie.
Program europejskich seminariów w zakresie cyberbezpieczeństwa, na które Google przeznaczy 10 milionów dolarów, jest pierwszym tego typu programem w Europie. Zapewnia on uniwersytetom szkolenia dla kadry i plan nauczania z zakresu cyberbezpieczeństwa, na podstawie którego uczelnie będą mogły przygotować kurs przeznaczony dla studentów wszystkich kierunków i bez wcześniejszego doświadczenia w tej dziedzinie. W ramach kursu studenci będą zobowiązani do praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy, aby pomóc lokalnym organizacjom społecznym w poprawie zabezpieczeń i przygotowaniu się na ewentualne cyberataki.
Dzięki finansowaniu z programu możliwe będzie stworzenie pierwszej paneuropejskiej społeczności instruktorów w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród kadry akademickiej. Instruktorzy w ramach specjalistycznego programu pod pieczą Europejskiego Inkubatora ds. Badań nad Cyberkonfliktami (ECCRI CIC) przejdą odpowiednie szkolenia i otrzymają potrzebne materiały, w tym plan nauczania i najlepsze praktyki, które przygotują ich do przekazania wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa studentom z różnorodnych środowisk i wszystkich dziedzin akademickich.
„Zapewniając użytkownikom i użytkowniczkom narzędzia i zasoby pozwalające im zadbać o własne bezpieczeństwo online, sprawiamy, że wszyscy są bezpieczniejsi. Europa zmaga się z niedoborem ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, a europejskie firmy mają trudności z zatrudnianiem specjalistów w tej dziedzinie. Program seminariów w zakresie cyberbezpieczeństwa pomoże stawić czoła temu wyzwaniu, dając studentom szansę na zdobycie poszukiwanych umiejętności, niezależnie od ich wcześniejszego doświadczenia czy konkretnych kwalifikacji” – mówi Kent Walker, President of Global Affairs w Google.
Na początek Google.org zapewni ośmiu uniwersytetom w ośmiu różnych krajach europejskich finansowanie w wysokości 1 miliona dolarów, materiały teoretyczne i obszerne szkolenia dla kadry organizowane przez ECCRI CIC, aby pomóc im w uruchomieniu seminariów dotyczących cyberbezpieczeństwa.
Google.org daje uniwersytetom swobodę, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniej struktury programu pozwalającej na dotarcie do różnorodnej grupy studentów. Wszystkie kursy mają ten sam cel: umożliwić studentom zapoznanie się z podstawami cyberbezpieczeństwa i zdobycie praktycznego doświadczenia poprzez poprawę zabezpieczeń w organizacjach społecznych, które nie dysponują na to środkami. W ciągu pierwszych dwóch lat trwania programu ponad 1600 studentów zdobędzie podstawowe umiejętności teoretyczne, a potem wykorzysta je w praktyce w co najmniej dwóch lokalnych organizacjach.
W ramach współpracy z firmą PUBLIC każda grupa uniwersytecka objęta finansowaniem będzie mogła bezpłatnie otrzymać klucze bezpieczeństwa Titan oraz skorzystać z darmowego szkolenia dotyczącego oferowanego przez Google programu ochrony zaawansowanej, które poprowadzą pracownicy Google.
Środki z programu zostaną też przekazane organizacji ECCRI CIC na stworzenie pierwszego elastycznego planu nauczania z zakresu cyberbezpieczeństwa, obejmującego podstawową wiedzę i umiejętności z tej dziedziny, które będzie można wykorzystać do wsparcia organizacji społecznych najbardziej narażonych na cyberataki. Plan nauczania zostanie przetłumaczony na osiem języków europejskich – w tym na angielski, hiszpański i ukraiński – i będzie udostępniany instytucjom akademickim na zasadach open source wraz z kompleksowymi instrukcjami.
„Program seminariów w zakresie cyberbezpieczeństwa przeznaczony dla studentów z różnych dziedzin akademickich zapewnia praktyczną wiedzę i otwiera jasne ścieżki kariery. Poprzez kursy wakacyjne, zajęcia wieczorowe czy zintegrowane programy uniwersyteckie ulepszamy zabezpieczenia organizacji społecznych oraz szkolimy przyszłych specjalistów i specjalistki. ECCRI CIC będzie wspierać wybrane uniwersytety, zapewniając im pełny zestaw narzędzi edukacyjnych” – dodaje Max Smeets z ECCRI CIC.