Google pomoże w budowaniu cyberochrony dla australijskiej infrastruktury
Rząd Australii nałożył surowsze wymagania na operatorów krytycznej infrastruktury, aby zgłaszali i zapobiegali cyberatakom po serii naruszeń w ciągu ostatnich dwóch lat, w wyniku których ujawniono dane osobowe połowy 26-milionowej populacji kraju.
Jak podaje Reuters, Google i australijska krajowa agencja naukowa połączą siły, aby opracować cyfrowe narzędzia, które automatycznie wykrywają i naprawiają luki w zabezpieczeniach oprogramowania dla operatorów krytycznej infrastruktury, starając się zwalczać wzrost liczby cyberataków.
Oprogramowanie dla organizacji takich jak szpitale, organy obronne i dostawcy energii zostanie dostosowane do australijskiego środowiska regulacyjnego.
„Luki w zabezpieczeniach łańcucha dostaw oprogramowania są problemem globalnym, a Australia przewodzi w zakresie środków ustawodawczych mających na celu kontrolę i zwalczanie ryzyka” – powiedział Stefan Avgoustakis, szef ds. bezpieczeństwa w Google Cloud w Australii i Nowej Zelandii.
Partnerstwo badawcze połączy istniejącą bazę danych luk w zabezpieczeniach typu open source i usługi sztucznej inteligencji Google z metodami badawczymi Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), jak poinformowały strony w oświadczeniu.
Google poinformowało, że plan jest częścią pięcioletniego zobowiązania podjętego w 2021 r. w celu wydania 1 miliarda dolarów australijskich (675 milionów dolarów) w Australii w czasie, gdy naciski kraju na surowsze regulacje globalnych firm technologicznych ochłodziły relacje z firmą amerykańską.
Google dostarcza również usługi cyberbezpieczeństwa do Stanów Zjednoczonych w ramach kontraktu o wartości 9 miliardów dolarów między Departamentem Obrony USA a wieloma dużymi firmami technologicznymi. Lider projektu CSIRO, Ejaz Ahmed, powiedział, że lokalnie opracowane oprogramowanie do cyberbezpieczeństwa „będzie lepiej dostosowane do lokalnych przepisów, promując większą zgodność i wiarygodność”. Wyniki projektu zostaną upublicznione, aby zapewnić operatorom krytycznej infrastruktury łatwy dostęp do informacji.