Google wyprodukuje swoje procesory w zakładach TSMC.
Google rzekomo planuje porzucić Samsunga jako partnera produkcyjnego i przejść do TSMC w produkcji chipsetów Tensor. Co ciekawe, mówi się, że gigant reklamowy przechodzi na proces 3 nm, który jest prawdopodobnie tą samą technologią, którą firmy takie jak Qualcomm i MediaTek przyjmą w najbliższej przyszłości.
Obecnie Google polega na Samsungu nie tylko w zakresie swojego zakładu produkcyjnego, ale także projektów SoC. Gama chipsetów firmy Tensor to nieco zmodyfikowane wersje układów serii Exynos firmy Samsung, ale nie przynoszą one żadnych znaczących ulepszeń wydajności ani efektywności energetycznej. Według osób zaznajomionych z planami Google, Tensor G5 nie tylko będzie produkowany masowo w procesie 3 nm TSMC, ale będzie również obsługiwał technologię Integrated Fan-Out w celu poprawy efektywności energetycznej i zmniejszenia grubości. Co szczególnie interesujące, mówi się, że Apple podobno zabezpieczyło 90 procent płytek 3 nm w TSMC, dla procesu N3B, który jest pierwszą iteracją procesu 3 nm.
Biorąc pod uwagę, że Tensor G5 ma zostać wprowadzony na rynek w 2025 roku, możemy założyć, że Google będzie polegać na technologii N3E TSMC, która będzie nieco ulepszoną wersją procesu N3B ze zwiększoną efektywnością produkcyjną i obniżonymi kosztami produkcji. Co ciekawe, Tensor G5 ma być także projektem w pełni niestandardowym; będzie miał własny procesor i GPU, dając Google większą kontrolę nad sprzętem i tym, jak będzie grał z firmową platformą Android.
Przejście na proces 3 nm TSMC pozwala również Google projektować chipy Tensor dla różnych produktów, nie tylko rodziny smartfonów Pixel, w tym Chromebooków, tabletów, inteligentnych głośników i innych. Podobnie jak Apple, posiadanie w pełni niestandardowego chipsetu może pomóc w integracji kilku produktów na poziomie oprogramowania, dając Google solidną podstawę do stworzenia ekosystemu podobnego do Apple.
Google twierdzi, że dane publiczne są uczciwą ceną za szkolenie sztucznej inteligencji