GUS: polskie firmy w 2022 roku zwiększyły wydatki na innowacyjność o 14,3 miliarda złotych
Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że polskie firmy w ubiegłym roku zwiększyły nakłady na działalność innowacyjną. Łącznie firmy wydały 55,7 miliarda złotych, z czego około połowy stanowiły nakłady na działalność badawczą i rozwojową.
Najbardziej aktywne pod względem zwiększania wydatków na innowacje są duże przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 pracowników. Odsetek przedsiębiorstw, które w latach 2020-2022 wprowadziły innowacje kształtował się na podobnym poziomie (32%) zarówno w sektorze przemysłowym jak i w usługach. Firmy skupiają się przede wszystkim na wprowadzaniu innowacji w obszarze procesów biznesowych. Przedsiębiorstwa produkcyjne najczęściej wprowadzały nowe lub ulepszone metody wytwarzania wyrobów lub świadczenia usług (16,6%), a firmy usługowe poszukiwały nowych lub ulepszonych sposobów działania wewnątrz organizacji i w relacji z otoczeniem (15,3%).
Najwięcej przedsiębiorstw przemysłowych wprowadzała innowacje dotyczące wydobywania węgla kamiennego i brunatnego (70,6%), a także w przemyśle farmaceutycznym (64,7%). 54,1% innowacyjnych przedsiębiorstw produkcyjnych zajmuję się wytwarzanie komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. Z kolei w przypadku firm usługowych najbardziej aktywne były te zajmujące się ubezpieczeniami, reasekuracją oraz funduszami emerytalnymi z wyłączeniem obowiązkowego ubezpieczenia społecznego (88,9%). Badania naukowe i prace rozwojowe w swoim PKD ma z kolei 62,2% firm usługowych, które przeznaczyły środki na zwiększanie swojej innowacyjności.
Zarówno w przedsiębiorstwach przemysłowych, jak i usługowych dominowały nakłady na działalność badawczą i rozwojową (stanowiły odpowiednio 49,2% i 55,4% wszystkich nakładów na działalność innowacyjną). Znaczny udział stanowiły także nakłady na inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (odpowiednio 39,8% i 21,8%).