Hewlett Packard Enterprise wzmacnia bezpieczeństwo sieci i chmur prywatnych

Podczas konferencji RSAC 2025 w San Francisco firma Hewlett Packard Enterprise (HPE) zaprezentowała nowe rozwiązania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w środowiskach sieciowych i chmurowych.
Kluczowe ulepszenia dotyczą platformy HPE Aruba Networking oraz chmury HPE GreenLake i opierają się na wielowarstwowym podejściu do ochrony, integrując zasady modelu zero trust. Nowości w HPE Aruba Networking obejmują zaawansowane funkcje kontroli dostępu w chmurze, które traktują użytkowników i urządzenia jako potencjalne zagrożenia do czasu ich weryfikacji. Ulepszony menedżer zasad (Policy Manager) pozwala na dokładniejsze definiowanie i egzekwowanie polityk bezpieczeństwa w całej sieci. HPE wdraża również funkcje analityki wspomaganej przez sztuczną inteligencję, systemy wykrywania i zapobiegania włamaniom (IDS/IPS), mikrosegmentację oraz integrację z zewnętrznymi urządzeniami sieciowymi.
W segmencie rozwiązań SASE i SD-WAN firma wprowadza adaptacyjną obronę przed atakami DDoS oraz globalną łączność mesh z inteligentnym routingiem, który eliminuje przestoje i zapewnia bezpieczne alternatywne ścieżki dla danych. Klienci korzystający z modelu Zero Trust Network Access (ZTNA) zyskują bezpłatną licencję na HPE Aruba Networking Private Edge.
W zakresie chmur prywatnych i suwerennych, HPE Private Cloud Enterprise otrzymuje nową funkcję tymczasowego odłączania dostępu do Internetu w razie wykrycia zagrożeń – tzw. „cyfrowy bezpiecznik”. Firma wdraża także rozwiązania z zakresu zarządzania typu air-gapped, które umożliwiają pełne, odizolowane od Internetu zarządzanie chmurą, spełniając wymogi regulacyjne, w tym unijnego rozporządzenia DORA.
HPE GreenLake wzbogaca swoją ofertę o adaptacyjne zabezpieczenia dla chmur prywatnych oraz nowe usługi cyberbezpieczeństwa oparte na sztucznej inteligencji, umożliwiające przewidywanie i przeciwdziałanie zagrożeniom – zarówno tradycyjnym, jak i tym wykorzystującym AI. Dzięki integracji z platformami OpsRamp i CrowdStrike, możliwa jest spójna obserwowalność i wykrywanie zagrożeń w czasie rzeczywistym.
W ramach rocznicy podpisania zobowiązania CISA Secure by Design, HPE przypomina o wprowadzeniu ponad 2200 zabezpieczeń do HPE GreenLake. Firma konsekwentnie wdraża standardy bezpieczeństwa CIS, STIG, DORA oraz innowacje, takie jak kryptografia postkwantowa w serwerach HPE ProLiant Compute Gen12.
Nowa oferta HPE to odpowiedź na rosnące wymagania w zakresie cyberbezpieczeństwa i operacyjnej odporności, skierowana do przedsiębiorstw, które chcą lepiej chronić swoje dane i infrastrukturę w erze intensywnego rozwoju sztucznej inteligencji.