HiSilicon, należący do Huawei producent procesorów, składa zamówienia na układy w procesie technologicznym 14 nm w zakładach SMIC. Początek chińskiej samowystarczalności produkcyjnej?
Zarówno SMIC, jak i HiSilicon odgrywają ważną rolę w chińskiej kampanii na rzecz podniesienia samowystarczalności produkcyjnej w zakresie wysokich technologii w tym kraju. Chociaż to tajwański TMSC jest głównym partnerem procesorowego działu firmy Huawei, to HiSilicon składa obecnie zamówienia w chińskim SMIC na układy 14 nm. Świadczyć to może albo o poprawie konkurencyjności chińskiej fabryki, albo o decyzji motywowanej czynnikami pozabiznesowymi.
HiSilicon nadal w dużym stopniu opiera się na tajwańskim ekosystemie półprzewodnikowym. Nie da się ukryć, że jest to podyktowane także względem technologicznym: HiSilicon kładzie coraz większy nacisk na chipy produkowane w technologii 5 nm, mające posłużyć w napędzaniu stacji bazowych 5G, a także nowoczesnych smartfonów.
Tymczasem HiSilicon składa zamówienia na chipy 14 nm w SMIC: chińska firma Semiconductor Manufacturing International (SMIC) ma póki co opanowaną technologię produkcji 14 nm FinFET. Kolejne kroki rozwoju technologii produkcji (10, 7 czy 5 nm) są aktualnie poza zasięgiem chińskiego wytwórcy.
Jednocześnie, chociaż 14 nm proces produkcji osiągnięty przez SMIC nie wydaje się szczególnym osiągnięciem, to, wbrew pozorom, nim jest. Chińska firma ma możliwości technologiczne pozwalające na tworzenie dość zaawansowanych układów, a od 14 do np. 7 nm może przejść dość szybko. Wobec amerykańskich nacisków na tajwańskie TSMC może okazać się, że SMIC pozwoli Huawei na niewstrzymywanie produkcji urządzeń i praktyczne uniezależnienie się od USA.
https://itreseller.pl/itrnewquanta-odnotowuje-wyrazny-wzrost-przychodow-w-marcu-a-acer-widzi-rosnaca-sprzedaz-komputerow-czyzby-koniecznosc-pracy-z-domu-zmusila-ludzi-do-zakupow-nowych-urzadzen/