Hiszpański organ nadzorujący dane blokuje dwa narzędzia wyborcze UE z Instagrama i Facebooka

Hiszpański organ nadzorczy ds. ochrony danych AEPD nakazał tymczasowe zawieszenie dwóch planowanych produktów Meta, które mają zostać wdrożone w nadchodzących wyborach europejskich na platformach społecznościowych Instagram i Facebook.

Narzędzia te, nazwane „Election Day Information” (EDI) i „Voter Information Unit” (VIU), potencjalnie naruszałyby hiszpańskie rozporządzenie o ochronie danych (RODO), podała AEPD.

„Nasze narzędzia wyborcze zostały wyraźnie zaprojektowane z myślą o poszanowaniu prywatności użytkowników i zgodności z RODO. Chociaż nie zgadzamy się z oceną AEPD w tej sprawie, współpracowaliśmy z ich prośbą” – powiedział agencji Reuters rzecznik firmy Meta.

Według hiszpańskiej agencji, Meta oświadczyła, że zamierza, aby wszyscy uprawnieni użytkownicy Instagrama i Facebooka w Unii Europejskiej otrzymywali powiadomienia od VIU i EDI przypominające im o głosowaniu.

„Przetwarzanie danych przewidziane przez Metę byłoby sprzeczne z hiszpańskimi przepisami o ochronie danych i co najmniej naruszałoby zasady ochrony danych dotyczące zgodności z prawem, minimalizacji danych i ograniczenia okresu przechowywania” – stwierdziła AEPD w oświadczeniu.

Dodano, że Meta wybierała uprawnionych wyborców na podstawie danych zawartych w profilach użytkowników dotyczących ich miasta zamieszkania, a także ich adresów IP. Jedynym warunkiem dopuszczenia do głosowania w wyborach europejskich jest bycie pełnoletnim obywatelem któregokolwiek z państw członkowskich UE.

AEPD stwierdziła, że takie przetwarzanie danych było „niepotrzebne, nieproporcjonalne i nadmierne”, ponieważ pomijało obywateli UE mieszkających za granicą i było ukierunkowane na obywateli krajów spoza UE przebywających w Europie.

Agencja dodała, że gromadzenie danych na temat wieku użytkowników nie było uzasadnione, ponieważ nie istniał wiarygodny mechanizm weryfikacji ich wieku, a przetwarzanie danych dotyczących interakcji było „całkowicie nieproporcjonalne w stosunku do domniemanego celu informowania o wyborach”.

Organ nadzorczy stwierdził, że Meta nie uzasadniła potrzeby przechowywania danych po wyborach, co „ujawnia dodatkowy cel operacji przetwarzania”.