Huawei Ascend 910 – premiera procesora stworzonego z myślą o AI. Sztuczna inteligencja zyskała potężnego sojusznika.
Dziś Huawei zaprezentowało nowy procesor wyspecjalizowany do obliczeń na potrzeby AI. Ascend 910 to układ umożliwiający znaczny wzrost wydajności w zadaniach związanych z uczeniem maszynowym. Sztuczne inteligencja będzie trenowana jeszcze szybciej niż dotychczas.
Ascend 910 to nowy procesor AI, który należy do serii chipów Ascend-Max firmy Huawei. Producent ogłosił planowaną specyfikacje procesora na swoim zeszłorocznyn wydarzeniu, Huawei Connect 2018. Po roku ciągłego rozwoju wyniki testów pokazują, że procesor Ascend 910 osiąga swoje cele wydajnościowe przy znacznie niższym zużyciu energii niż pierwotnie planowano. Huawei udowadnia tym samym ile potrafi osiągnąć w dziedzinie projektowania układów scalonych. Jak prezentuje się wydajność nowego procesora chińskiego giganta?
W przypadku operacji zmiennoprzecinkowych o połowie precyzji (half-precision floating point, FP16) Ascend 910 zapewnia 256 TFLOPS czystej mocy obliczeniowej. Do obliczeń dokładności całkowitych (INT8) wartość ta wynosi już 512 TeraOPS. Pomimo niezrównanej wydajności, maksymalny pobór mocy Ascend 910 wynosi 310 W. To znacznie mniej niż jego planowana specyfikacja (350 W). I owszem, taki wynik poboru mocy może wydać się wysoki, ale tylko pod warunkiem jeśli porównujemy Huawei Ascend 910 do naszych zwykłych, domowych CPU. Jednostka wyprodukowana przez chińską firmę jest procesorem wyspecjalizowanym, do tego o naprawdę potężnych możliwościach, wielokrotnie wyprzedzających to, co mogą osiągnąć domowe CPU. By nie być gołosłownym – z obliczeniami FP16 lepiej od domowych CPU radzą sobie GPU. Niewątpliwie mocny GeForce RTX 2070 osiąga mniej więcej 14,9 TFLOPS. Posiadający pewną specjalizację w obliczeniach zmiennoprzecinkowych Ice Lake U, nowy CPU Intela, może pochwalić się natomiast wynikiem 2,25 TFLOPS. Odnieśmy to teraz do 256 TFLOPS osiąganych przez Ascend 910 Huawei. Zachęcam nawet do pobawienia się przeliczaniem efektywności energetycznej.
Do czego posłuży Huawei Ascend 910?
Ascend 910 będzie wykorzystywany do trenowania modeli AI. Zdaniem producenta, w typowej sesji treningowej opartej na ResNet-50 połączenie Ascend 910 i MindSpore jest około dwa razy szybsze w szkoleniu modeli AI niż w przypadku innych kart treningowych głównego nurtu wykorzystujących TensorFlow. Huawei poinformowało przy tym, że będzie nadal inwestować w procesory AI, aby zapewnić jeszcze większą wydajność, jednocześnie dbając o utrzymanie w ryzach poboru prądu. Przyszłe rozwiązania Huawei mają zaspokajać potrzeby szerokiego zakresu scenariuszy (np. edge computing, obliczenia w pojazdach autonomicznych itd.).
Czym jest MindSpore?
Premierze procesora towarzyszy także prezentacja MindSpore, wszechstronnej platformy obliczeniowa AI. By zrozumieć czym jest musimy cofnąć się o rok. W 2018 r. Huawei ogłosił trzy cele rozwojowe swojego systemu sztucznej inteligencji:
- Łatwy rozwój: co ma radykalnie zmniejszać czas i koszty szkolenia AI
- Wydajność i efektywność: zużywa najmniej zasobów przy najlepszym możliwym OPS/W (operacje na W zużywanej energii)
- Elastyczność: Możliwość dostosowania do wszystkich scenariuszy: w tym aplikacji na urządzenia, Edge i Cloud
To co widzimy dziś, to w praktyce realizacja obietnic. MindSpore to framework dla AI, który, w połączeniu z zaprezentowanym dziś procesorem, ma zapewniać realizację tych celów. Ponieważ ochrona prywatności staje się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, obsługa wszystkich scenariuszy jest niezbędna do zapewnienia bezpiecznej, wszechobecnej sztucznej inteligencji. Jest to kluczowy element MindSpore, który można łatwo dostosować do różnych potrzeb związanych z wdrażaniem w bardzo różnych środowiskach. Zdaniem Huawei, MindSpore pomaga zapewnić prywatność użytkowników, ponieważ zajmuje się tylko informacjami o gradiencie i modelu, które zostały już przetworzone. Nie przetwarza samych danych, więc prywatne dane użytkowników mogą być skutecznie chronione nawet w środowiskach pomiędzy scenariuszami.
Framework AI MindSpore można dostosować do wszystkich scenariuszy – na wszystkich urządzeniach, w środowiskach Edge i Cloud .Jego koncepcja projektowa to „Algorytm AI jako kod”. MindSpore umożliwia programistom łatwe tworzenie zaawansowanych aplikacji AI i szybsze ich szkolenie. W typowej sieci neuronowej do przetwarzania języka naturalnego (NLP), MindSpore ma o 20% mniej wierszy podstawowego kodu niż wiodące frameworki na rynku (jest po prostu bardziej zwięzły). Nie trzeba chyba dodawać, że tym samym wydatnie ułatwia życie programistom. Oprócz procesorów Ascend MindSpore obsługuje również procesory graficzne, procesory CPU i inne typy procesorów.
„Dokonujemy nieprzerwanego postępu, odkąd ogłosiliśmy naszą strategię sztucznej inteligencji w październiku ubiegłego roku” – powiedział Eric Xu, aktualny przewodniczący Huawei. „Wszystko idzie zgodnie z planem, od prac badawczo-rozwojowych, po wprowadzenie produktów na rynek. Obiecaliśmy pełną gamę AI obejmującą wszystkie scenariusze. Dzisiaj dostarczyliśmy to co obiecaliśmy, dzięki wydaniu Ascend 910 i MindSpore. To także stanowi nowy etap w Strategii AI Huawei.”
Warto dodać, że MindSpore będzie dostępny jako open source już w pierwszym kwartale 2020 roku. Chiński producent bardzo wyraźnie stawia na rozwój nowoczesnych technologii, co niejako potwierdza, że chińscy giganci inwestują nie tyle w działania bieżące, ale wychodzą w swoich planach daleko, przeznaczając olbrzymie środki na badania i rozwój. Pisaliśmy o tym ostatnio na łamach IT Reseller.
https://itreseller.pl/itrnewchinskie-firmy-inwestuja-coraz-wiecej-w-rd-wzrost-wydatkow-na-badania-nawet-o-45-wiekszy-niz-rok-temu/