Huawei Connect Paris 2024 – Uwolnić pełny potencjał europejskich innowacji i wzmocnić transformację cyfrową i ekologiczną

Największe wydarzenie Huawei w Europie doskonale pokazuje kierunki rozwoju oferty tej korporacji na naszym kontynencie. W tym roku miałem przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu i sprawdzić, jak przesuwa się środek ciężkości w narracji i produktach, jakimi raczy nas Huawei.

Tegoroczny Huawei Connect Paris odbywał się w halach kompleksu targowego w 15 dzielnicy Paryża, podobnie jak edycja zeszłoroczna. Nie była to jednak tylko “drobna aktualizacja”. Różnice (tu posługuję się jedynie relacjami z 2023 roku gdyż nie miałem okazji być osobiście na tym wydarzeniu), które dało się zauważyć mniej rzucały się w oczy w części expo, bardziej natomiast w programie na scenach wydarzenia.

Nietrudno zrozumieć kierunki, które Huawei chciało szczególnie wzmocnić w swoim przekazie. Aktualnie wciąż hasło “Huawei” przywodzi na myśl sprzęt sieciowy i telekomunikacyjny; od infrastruktury domowej i dla małych biur, przez sieci kampusowe aż po systemy telekomunikacyjne dla wielkich operatorów. W nieco mniejszym stopniu skojarzenie wędruje także w stronę systemów storage dla centrów danych – także oferowanych przez Huawei od dawna i to z poważnymi sukcesami. Jednak to tylko część oferty chińskiej firmy, która w trakcie wydarzenia bardzo silnie akcentowała nacisk na nieco inne obszary.

Pierwszym z nich była tematyka energetyki. Poświęcono jej znaczącą część keynote i pojawiała się jako jeden z wątków w każdym niemal temacie. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę skalę transformacji energetycznej, jaka jest konieczna na wielu globalnych rynkach. To oznacza w praktyce ogromne środki, które zostaną uruchomione właśnie w tym sektorze. Ten proces już trwa, bo w krajach rozwiniętych profil miksu energetycznego ulega przeobrażeniu. Odejście od paliw kopalnych przez ostatnie lata postępowało, a aktualne regulacje unijne sprawiają, że nie bardzo istnieje inne rozwiązanie wewnątrz UE niż dostosować się, inwestując miliardy w rozwój OZE. I właśnie po owe miliardy chciałby, podobnie jak każdy producent rozwiązań z energetyką związanych, sięgnąć Huawei.

Chińska firma jest bowiem dostawcą technologii niezbędnych dla ważnej składowej OZE, a więc rozwiązań na potrzeby fotowoltaiki. Nie chodzi jednak o panele, ale o wiele rozwiązań im towarzyszących (inwertery, sterowniki) oraz wspomagających (przede wszystkim ESS, Energy Storage System, a więc magazyny energii elektrycznej). Wystąpienia na scenie głównej omijały jednak narrację produktową, co stało się już poniekąd znakiem rozpoznawczym wydarzeń Huawei. Zamiast tego skupiono się na konkretnych problemach do rozwiązania.

Nie bez przyczyny wśród mówców znalazł się Pascal Therrien, IEC SMB Member and Chair of Smart Energy Systems Committee, Chief Standardization Officer, EDF Group. W swoim wystąpieniu poświęcił szczególną uwagę transformacji energetycznej Europy.

“Przede wszystkim czysta energia elektryczna prowadzi nas ku neutralności węglowej. Jesteśmy dziś w punkcie wyjścia, na początku tej drogi. Wciąż duża część energii pochodzi z węgla. Musimy pilnie przejść od paliw kopalnych do czystej energii elektrycznej. To nie tylko kwestia zmian klimatu — rocznie 5 milionów osób umiera na skutek zanieczyszczenia powietrza wywołanego przez spalanie paliw kopalnych. Musimy więc przejść do „zielonej” części tego wykresu — świata, który będzie zarówno wolny od emisji dwutlenku węgla, jak i zrównoważony.

W centrum znajduje się scenariusz opracowany przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA), który pokazuje ogromne inwestycje, jakie musimy zrealizować w krótkim czasie. Aby ograniczyć wzrost temperatury nie dalej niż do 1,5°C, musimy do 2040 roku potroić moc źródeł odnawialnych i podwoić inwestycje w sieci energetyczne, które staną się wąskim gardłem, jeśli tego nie zrobimy” – nakreślił stan aktualny oraz wyzwania stojące przed Europą Pascal Therrien.

Niezaprzeczalnym jest, że energetyka w wielu miejscach w Europie musi się zmienić. Polska jest przy tym najbardziej wyrazistym przykładem. Z rozpędzoną gospodarką, z zasłużoną opinią bazy produkcyjnej dla Europy i, niestety, budzącymi obawy o utrzymanie tych korzystnych trendów, najwyższymi cenami energii w Europie. Ich cena wynika z zależności od paliw kopalnych, głównie węgla, na którym wciąż opiera się polska energetyka. Tymczasem dziś jest to po prostu nieopłacalne. Konsekwencją wysokich cen energii może być wyhamowanie inwestycji w produkcję i, w dalszej perspektywie, przenoszenie się obecnie działających w Polsce fabryk, do krajów o tańszej energii. Nietrudno więc zrozumieć, że to właśnie u nas, także z racji skali, odbędą się prawdopodobnie jedne z największych inwestycji w elektryfikację nowego typu.

Pascal Therrien nie ukrywał zresztą, że celem jest zupełne pozbycie się paliw kopalnych w Europie:

“Zelektryfikujmy wszystko, co może zostać zelektryfikowane. To nie tylko kwestia energii, ale tworzenia przyszłości, w której zrównoważony rozwój nie jest obciążeniem, lecz motorem innowacji i wzrostu. Jeśli tego dokonamy, mamy realną szansę na złagodzenie skutków zmian klimatycznych i stworzenie lepszego świata dla przyszłych pokoleń” – powiedział CSO z EDF Group.

Gdzie tu miejsce dla organizatora wydarzenia? Wprawdzie Therrien nie nawiązywał do Huawei niemal wcale, jednak przesłanie wydaje się jasne: nie zrobimy tego sami. Huawei niewątpliwie chce być częścią postępującego przechodzenia Europy na OZE. Wśród licznych rozwiązań prezentowanych w strefie expo znalazły się m.in. magazyny energii oraz sprytnie zaprojektowane stacje ładowania aut elektrycznych. Określanie ich mianem “inteligentnych” to pewna przesada, ale są one w stanie dostosowywać parametry ładowania do aktualnych możliwości prądowych (i tak, zgrabnie wpasowują się w fotowoltaiczne wiaty). Pozwalają więc na ładowanie z różną mocą, w zależności od warunków. Co więcej, Huawei zastosowało swoją wiedzę z obszaru data center, by zastosować w nich chłodzenie cieczą w sposób podobny, jak ma to miejsce w niektórych serwerach. Płyn chłodzący znajduje się w zamkniętym obiegu, jednocześnie docierając do elementów generujących najwięcej ciepła. Co ciekawe, proces ten można też odwrócić, by płyn chłodniczy służył do transferu ciepła wewnątrz całego systemu. W ten sposób te stacje ładowania mogą pracować w warunkach, o jakich, w wyniku postępujących zmian klimatycznych, w Polsce zdążyliśmy już nieco zapomnieć.

Oczywiście paryski Connect nie skupiał się tylko na energetyce. Pokaźną część strefy expo stanowiła oferta sieciowa (co ciekawe, głównie dla sieci kampusowych oraz sieci dla SMB, raczej bez dużych BTSów). To, naturalnie, dziwić nie powinno – w końcu sieci i telekomunikacja to najsilniejsze strony Huawei. Omawiane już rok temu podczas MBBF w Dubaju elementy sieci 5,5G (5G Advanced) spotkały się tu z rozwiązaniami w technologii, o której znacznie mniej mówi się jako o game-changerze, chociaż ma ku temu pewien potencjał. Mam na myśli Wi-Fi 7, które powoli zaczyna istnieć rynkowo. Niskie opóźnienia (podobne jak w sieciach Wi-Fi 6/6E) są tu obecne przy znacznie wyższych (w teorii nawet 46 Gbps) prędkościach transferu, a dwa razy szerszy kanał, to ostatecznie też większa niezawodność. Być może (mam taką nadzieję), w końcu, przy tak drastycznych różnicach między generacjami, operatorzy telekomunikacyjni, zarówno ogólnokrajowi, jak i mali, lokalni providerzy, zaczną oferować klientom sprzęt, który będzie odpowiadał aktualnym możliwościom technologicznym sieci bezprzewodowych. Aktualnie bowiem nadal nietrudno znaleźć w ofertach operatorów urządzenia ograniczone do… WiFi 5. Tak, standardu wprowadzonego w 2013 roku.

Huawei pokazało także nowe produkty dla oferty eKit. Nieco zaskakującym był… nośnik SSD w formacie M.2 2280, czyli typowym dla laptopów i desktopów. Dysk, nazwany Huawei eKitStore Xtreme 200 SSD. Nośnik będzie dostępny w wersjach 512 GB, 1 TB, 2 TB i 4 TB. Towarzyszą mu także dwa nowe nośniki dla interfejsu U2.

Huawei nie zapomniało także gdzie odbywa się wydarzenie. Ze sceny wielokrotnie padały zdania na temat zaangażowania firmy w Europie i jej osiągnięć w przeprowadzaniu digitalizacji Starego Kontynentu. Jak powiedział podczas swojego wirtualnego, nagranego wcześniej dla uczestników Connect Paris 2024 wystąpienia, rotacyjny prezes Huawei, Ken Hu, powiedział:

“W Europie obserwujemy również wzrost inwestycji w technologie AI. UE jest liderem w dziedzinie AI i zarządzania danymi. Razem, te trendy znacznie przyspieszą digitalizację, inteligentną transformację i dekarbonizację w całej Europie. W Huawei naszym celem jest pomoc naszym klientom w jak najlepszym wykorzystaniu tych trendów poprzez duże inwestycje w innowacje. W takich dziedzinach jak sieci, przechowywanie, przetwarzanie, chmura i energia. Huawei współpracuje z naszymi europejskimi klientami i partnerami od ponad 20 lat.

Współpracując, pomogliśmy połączyć ponad jedną trzecią populacji Europy szybkimi sieciami szerokopasmowymi. Aby lepiej wspierać zieloną i cyfrową transformację Europy oraz napędzać lokalne innowacje, stworzyliśmy globalne centra dostaw, produkcji i wspólnych innowacji na całym kontynencie. W obszarze transformacji cyfrowej współpracujemy z ponad 5000 lokalnymi partnerami w celu opracowywania rozwiązań ICT dla różnych branż.

(…) W przypadku operatorów sieci znacznie poprawiamy efektywność energetyczną infrastruktury ICT, zwłaszcza w przypadku połączeń mobilnych. Dla firm i konsumentów nasze rozwiązania fotowoltaiczne i inteligentnego magazynowania energii zapewniają zwykłym ludziom bezpieczną i wydajną energię słoneczną. Do końca ubiegłego roku pomogliśmy społecznościom europejskim wygenerować ponad 200 miliardów kilowatów czystej energii, zmniejszając emisję dwutlenku węgla o 140 milionów razy. To tak, jakby posadzić 180 milionów nowych drzew.

Aby wspierać długoterminową zrównoważoność w branży, pięć lat temu uruchomiliśmy inicjatywę integracji cyfrowej o nazwie Tech4All. Jednym z naszych głównych celów jest edukacja. Dzięki partnerstwom z uniwersytetami i organizacjami pozarządowymi w całej Europie wyposażyliśmy ponad 80 000 osób w nowe umiejętności cyfrowe. Na przykład, w samej Francji nasze mobilne klasy cyfrowe zapewniły szkolenia cyfrowe dla ponad 6000 osób w odległych i wiejskich społecznościach. Panie i panowie, wspólnie poczyniliśmy duże postępy w łączeniu ludzi, wzmacnianiu przedsiębiorstw i budowaniu bardziej zrównoważonego ekosystemu w Europie.”

Ogólnie europejski focus imprezy jest zrozumiały także w szerszym kontekście. Rynki zbytu dla Huawei to dziś oczywiście rynki azjatyckie, w szczególności chiński oraz rynki Bliskiego Wschodu, ale także Europa. Wobec niełatwego statusu firmy w USA, to właśnie Europa stanowi czołowe, poza Chinami, rynki krajów rozwiniętych dostępne dla Huawei.

Omawiając aktywność Huawei podczas paryskiego wydarzenia nie sposób pominąć zaangażowania społecznego, które poniekąd stało się już znakiem rozpoznawczym chińskiego producenta. Dlatego też zagadnieniom technicznym na Huawei Connect Paris 2024 towarzyszyło także forum TECH4ALL. Inicjatywa ta ma już 5 lat i na stałe zagościła wśród europejskich programów Huawei.

“Wierzymy, że technologia i współpraca są kluczowe dla cyfrowej i ekologicznej transformacji oraz budowania inkluzywnego oraz zrównoważonego cyfrowego świata. Ta filozofia przyświeca naszej inicjatywie TECH4ALL. Uruchomiona pięć lat temu, w 2019 roku, dziś jest silniejsza niż kiedykolwiek” – powiedział Jeffrey Zhou, Prezes ds. marketingu ICT w Huawei.

TECH4ALL rozszerza się systematycznie czego przykładem jest m.in. zawarcie globalnego partnerstwa Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) z Tech4Nature (sub-program TECH4ALL). To pogłębienie współpracy trwającej nieprzerwanie od 2020 roku, mającej na celu wspieranie ochrony przyrody dzięki innowacjom technologicznym. Podczas wydarzenia dla mediów zaprezentowano kilka przykładów działań m.in. współpracę Huawei i jednego z greckich uniwersytetów czego efektem jest system zapobiegania i szybkiego reagowania na pożary. Jest on oparty na czujnikach, technologii 5G, sztucznej inteligencji i dronach. Dzięki temu mieszkańcy otrzymują na swoje telefony powiadomienia z trasami ewakuacyjnymi, a dla wozów strażackich i karetek generowane są optymalne drogi dojazdu. Umożliwia to podjęcie skutecznych działań w ciągu pierwszych 15 minut od wykrycia zagrożenia.

Coś, co mnie cieszy szczególnie, jest zaangażowanie Huawei w sektor edukacji. Podczas forum TECH4ALL firma zaprezentowała swoje strategie wspierające globalną równość w edukacji. UNESCO Campus zobowiązało się również do współpracy z Huawei w celu promowania europejskiej edukacji STEM oraz rozwijania kluczowych kompetencji u przyszłych pokoleń.

“Strategia STEM UNESCO ma na celu wzmocnienie wysiłków państw członkowskich UNESCO w promowaniu edukacji STEM poprzez budowanie solidnego ekosystemu wspierającego rozwój myślenia krytycznego, umiejętności rozwiązywania problemów i innowacji. Program kładzie nacisk na szereg działań, w tym zwiększenie zaangażowania młodzieży w dziedziny STEM, poprawę zdolności nauczycieli oraz promowanie równości płci i większej inkluzywności” – ocenia Magdalena Landry, dyrektor Regionalnego Biura UNESCO ds. Nauki i Kultury w Europie.

Huawei jest dziś firmą, która chwyta jednocześnie wiele różnych części rynku technologicznego, wychodząc nieraz poza ICT. Przykładem jest choćby zaangażowanie w systemy energetyczne. Huawei od lat przestaje być firmą jedynie telekomunikacyjną i związaną z łącznością. Dziś to producent rozwiązań dla wielu sektorów gospodarki. Huawei działa wieloaspektowo. Od telefonu w kieszeni, przez laptopa w plecaku, system smart home i sieć Wi-Fi, cały system zarządzania energią w domu, aż po sieć na uczelni i w dużym zakładzie pracy, infrastrukturę dla inteligentnych fabryk i magazynów, aż po rozwiązania dla telekomunikacyjnych gigantów. Trudno dziś wskazać wiele firm, które działają równie szeroko i na Connect w Paryżu widać to doskonale.

“Huawei współpracuje z europejskimi klientami i partnerami od ponad 20 lat. Łączymy nasze mocne strony w takich dziedzinach jak sieci, chmura, przechowywanie danych i energia, nieustannie wprowadzając innowacje, aby tworzyć nową, większą wartość dla naszych klientów. Jak zawsze, Huawei jest w Europie i dla Europy. Z niecierpliwością czekamy na jeszcze bliższą współpracę z naszymi klientami i partnerami na rzecz zielonej i inteligentnej przyszłości. Dążymy również do długoterminowego, zrównoważonego rozwoju w przemyśle poprzez naszą inicjatywę cyfrowej integracji o nazwie TECH4ALL. Dzięki partnerstwom z uniwersytetami i organizacjami pozarządowymi w całej Europie, wyposażaliśmy ponad 80 000 osób w nowe umiejętności cyfrowe” – powiedział w swoim przemówieniu inauguracyjnym Ken Hu, Rotacyjny Prezes Huawei.