Huawei Digital Power 2022 Conference – wydarzenie, wystąpienia i nagrodzeni partnerzy.
Huawei Digital Power 2022 Conference to pierwsza edycja wydarzenia organizowanego przez chińskiego giganta technologicznego, jak sama nazwa wskazuje, poświęconego tematyce energetyki. “Huawei i energetyka?” – spytacie. Owszem.
Huawei jest producentem znakomicie znanym przede wszystkim z obszaru telekomunikacji. Firma przechodzi ostatnio jednak szybką zmianę – w większości polegającą na poszerzaniu swojego pola zainteresowań. Jest to związane z wieloma czynnikami, z których zapewne najważniejszym są blokady w obszarze telekomunikacji i urządzeń mobilnych, które są konsekwencją amerykańskich sankcji wobec Huawei. Nie znaczy to, że firma nie rozwija się. Jednym z obszarów jej rozwoju jest właśnie energetyka. Huawei wprawdzie nie stawia własnych elektrowni, ale w swoich działaniach silnie wspiera “zielony” trend w energetyce.
Wydarzenie, które odbyło się 28 kwietnia w warszawskim Renaissance Warsaw Airport Hotel rozpoczął swoim wystąpieniem CEO Huawei Polska, Jackie Zhang. Przemówienie pełniącego tę funkcję od września ubiegłego roku biznesmana, było o tyle zaskakujące, że do wcale niełatwej tematyki szefowi firmy w Polsce udało się zręcznie wpleść nieco humoru, mówiąc choćby o sankcjach, które uczyniły firmę szczególnie sławną. Już to pierwsze wystąpienie nadało ton całemu wydarzeniu. Zhang mówił m.in. o potrzebie zreformowania energetyki, od sposobu pozyskiwania energii, przez inteligentne jej przesyłanie, po zarządzanie zużyciem. W tych obszarach Huawei ma wiele do zaoferowania; tworząc rozwiązania wykorzystywane na każdym z tych etapów. Szef firmy w Polsce wspomniał także o tym, że firma ma ponad 800 pracowników, z czego większość to kadra lokalna. Podkreślił także, czym Huawei chwali się często (i, w mojej ocenie, słusznie), że firma płaci swoje podatki w Polsce, co w przypadku globalnej firmy technologicznej nie jest wcale oczywiste.
Huawei Digital Power 2022 Conference skupiło ekspertów, inwestorów, deweloperów i partnerów firmy. Podobnie jak przy kilku innych wydarzeniach organizowanych przez Huawei, miałem wrażenie, że bardzo niewiele jest w nich reklamy, ba, nawet samej firmy-organizatora. Czołowe znaczenie miały przede wszystkim wystąpienia ekspertów.
Przyznaję – energetyka nie jest moim konikiem. To nie ICT, w którym poruszam się zdecydowanie pewniej. Może właśnie dlatego wystąpienia podczas Huawei Digital Power 2022 Conference były dla mnie po prostu interesujące – wiele z tego, co tu mówiono, było dla mnie wiedzą nową – a więc przez to ciekawą.
Znakomite wystąpienie Alberta Gryszczuka, Prezesa Zarządu KIKE, traktujące o klastrach energii przybliżyło mi realne znaczenie tego typu obszarów. Prezes Gryszczuk wyjaśniał to na przykładzie Zgorzeleckiego Klastra Energii (ZKlaster) – inicjatywy, która z regionu górniczo-energetycznego tworzy obszar zielony, ekologiczny, a przy tym nadal związany z energetyką. I tak, myśląc o tej części kraju i energetyce, natychmiast pojawia się skojarzenie z kłopotliwą przez ostatni rok kopalnią i elektrownią Turów. Znana z serwisów informacyjnych “dziura w ziemi” stanie się docelowo elektrownią szczytowo-pompową, w której bezpośrednim otoczeniu stanąć mają farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Rolą tego systemu będzie, przynajmniej częściowe, zastąpienie 11 mln MWh energii elektrycznej produkowanej przez elektrownię Turów. Nie będzie to łatwe zadanie, bo produkowana na w tym najdalej wysuniętym na południowy zachód fragmencie kraju energia stanowi ok. 8% rocznej produkcji energii w Polsce.
O prawnych warunkach funkcjonowania w obszarze energetyki w Polsce mówił natomiast Szymon Kowalski, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Wskazywał m.in. na coś, co często umyka optyce laika – OZE rozwijają się w Polsce bardzo szybko. To właśnie nad Wisłą powstawało w 2021 roku najwięcej nowych miejsc pracy w sektorze PV. Okazuje się (a dla mnie, przyznaję, to pewna nowość), że Polska w ostatnim czasie wyraźnie zmieniła kurs. Od początku rządów aktualnej koalicji w Polsce mieliśmy do czynienia raczej z jednostronną narracją: węgiel – dobry, OZE – złe. Niby nie wprost, ale rządzący robili co mogli, by zdobyć i zachować głosy na Śląsku. Przejawem tego była np. walka z wiatrakami, ale nie w jej metaforycznym, a dosłownym charakterze. Polskie władze starały się jak mogły, by ograniczyć rozwój OZE chociażby za pomocą ustawy z maja 2016 roku o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zwaną także „ustawą antywiatrakową”. Wskazuje ona, że postawienie nowej turbiny jest możliwe jedynie w odległości równej lub większej 10 wysokościom tejże turbiny (z uwzględnieniem wirnika wraz z łopatami) od najbliższych zabudowań mieszkalnych. Przeciętna wysokość turbiny wiatrowej wynosi około 120-150 metrów. Tym samym więc, oznaczało to odległość około 1,5 km od zabudowań .W praktyce ograniczyło to miejsca zdatne do budowy takich inwestycji do terenów trudno dostępnych, pozbawionych jakiejkolwiek infrastruktury drogowej.
Wydaje się jednak, że aktualnie trwająca za naszą wschodnią granicą wojna skłoniła rządzących do przyjęcia nieco innej perspektywy na OZE. W świetle szantażu gazowego, a ostatnio nawet odcięcia Polski od rosyjskiego gazu, szukanie energetycznych alternatyw jest więcej niż tylko dobrym kierunkiem, jest po prostu koniecznością. Stąd procedowana ostatnio nowelizacja wspomnianej ustawy, która skraca ów dystans do ledwie 500 metrów.
Nagrody dla partnerów Huawei
Huawei rozdało także nagrody swoim czołowym partnerom w obszarze energetyki. Wśród nagrodzonych znalazły się firmy:
- W kategorii C&I Smart PV Frontier of the year – ESLOEO
- W kategorii Innovative Project Developer of the year – R.Power
- W kategorii Operations & Maintanance Service Partner of the year – Nomad Electric Services
- W kategorii Most Innovative project in Poland – ZKlaster
- W kategorii Smart PV Excellent developement of advanced solutions – Coral
- W kategorii Outstanding Partnership – Spectris Energy
- W kategorii Most advanced Partner – Projekt Solartechnik
- W kategorii Most innovative project – Rawlplug
- W kategorii Outstanding Business Partner of the Year – PRIME PV
- W kategorii Most innovative partner – Electrum
- W kategorii Outstanding Smart PV Project Partner of the year – Onde
- W kategorii Outstanding Partnership – MGM Projekt
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.