Huawei i China Mobile wspólnie testują technologię koordynacji sieci w zakresie górnego i dolnego pasma 5G.
Koncern HUAWEI, Instytut Badawczy China Mobile oraz spółka China Mobile Shanghai prowadzą wspólne testy nad koordynacją wysokiego i niskiego pasma w sieci 5G. Testy prowadzone są w ośrodku R&D Huawei Shanghai, gdzie stworzono warunki do badań spełniające wymogi systemowego prototypu sieci 5G. Dają one możliwość testowania kluczowych rozwiązań technologicznych przy zastosowaniu symulacji w rzeczywistej sieci. Co więcej, mogą być także wykorzystane do prezentacji innowacyjnych usług, jakie przyniesie technologia 5G w przyszłości. Na przedmiot badań sieci składa się obecnie 7 obiektów, znajdujących się w stałym zasięgu dolnego pasma 5G.
Wyniki przeprowadzonych dotychczas testów wskazują, że średnia transmisja danych wynosi do 1,7 Gb/s przy paśmie o szerokości 200 MHz o niskiej częstotliwości. Zastosowanie technologii częstotliwości mmWave, której celem jest zwiększenie niezawodności sieci, znacznie poprawi parametry sieciowe w przypadku połączeń typu hotspot w trybie podwójnego połączenia zarówno z 5G o niskiej częstotliwości, jak i siecią wykorzystującą fale milimetrowe. Dwuzakresowa sieć 5G pozwoli na dostarczenie użytkownikowi przepustowości do 18 Gb/s.
W ramach prowadzonych badań nad siecią 5G stworzono środowisko gwarantujące również połączenie szerokopasmowe umożliwiające ładowanie zdjęć ulicznych w ultrawysokiej rozdzielczości, wykonanych przy pomocy panoramicznego aparatu 360°. W efekcie użytkownik, korzystając z połączonego zdalnie terminala VR, może cieszyć się wciągającym, angażującym wszystkie zmysły doświadczeniem w czasie rzeczywistym.
Huawei i China Mobile wykorzystują także szerokopasmową sieć 5G do prowadzenia testów w zakresie motoryzacyjnych rozwiązań sieciowych 5G, takich jak zdalne prowadzenie pojazdów (Tele-operated Driving / ToD), aby zbadać możliwe obszary wykorzystania sieci 5G w procesie wprowadzania zmian cyfrowych w innych gałęziach przemysłu.
Proces standaryzacji sieci 5G wciąż trwa – pierwsza wersja standardu sieciowego 3GPP 5G będzie gotowa w połowie 2018 r. Kluczowe jest więc przeprowadzenie badań i weryfikacja rozwiązań technologicznych, które pozwolą na stworzenie standardu sieci charakteryzującego się najwyższej klasy, elastycznymi parametrami, umożliwiającego cyfrową transformację całego przemysłu.