Huawei i Deutsche Telekom wstrzymują rozmowy na temat budowy sieci 5G. Amerykański wpływ na zawieszenie negocjacji?

Deutsche Telekom (m.in. T-Mobile) prowadziło rozmowy, aby utrzymać chińskiego giganta telekomunikacyjnego – Huawei, jako głównego dostawcę urządzeń radiowych dla nowych sieci komórkowych. Negocjacje jednak zawieszono z powodów politycznych – powołując się na bliskie sprawie źródła podał Reuters.

Stany Zjednoczone od dłuższego już czasu wzywają swoich sojuszników do zablokowania rynku przed urządzeniami łącznościowymi z Chin, co jest działaniem wymierzonym wprost w Huawei i ZTE. Oficjalnym powodem mają być względy bezpieczeństwa. Nieoficjalnym, zyski płynące z globalnych wdrożeń. Kiedy ważny sojusznik USA zaczyna rozmowy z Huawei, dyplomacja kraju, który, o ironio, wyrósł do mocarstwowej pozycji na wolnym rynku, interweniuje. Tak najwidoczniej było w przypadku Niemiec.

Deutsche Telekom, największy operator telekomunikacyjny w Europie, ogłosił w zeszłym tygodniu, że nie zawiera umów na sprzęt sieciowy 5G, ponieważ czeka na rozstrzygnięcie debaty politycznej w Berlinie na temat tego, czy ograniczyć dostęp Huawei do rynku niemieckiego. Przed tym ogłoszeniem Deutsche Telekom rozmawiał z Huawei w Paryżu i ustalił warunki ewentualnej umowy, choć nie podpisano jeszcze żadnych, wiążących dokumentów. Wiadomo jednak, że wiele ustaleń zostało poczynionych. Oczekiwanie na polityczną decyzję było więc głównym czynnikiem wstrzymującym „zielone światło” dla Huawei. Według źródeł, na które powołuje się Reuters, obie strony omówiły kluczowe warunki współpracy, które przewidywały, że Huawei dostarczy 70% sprzętu do transmisji radiowej dla przyszłych sieci 5G Deutsche Telekom. Wartość umowy miała opiewać na 533 mln euro. Warto zaznaczyć, że rozmowy dotyczyły elementów łączności radiowej, a nie infrastruktury węzłowej.

We wtorek rząd Angeli Merkel zadecydował, że ostateczną decyzję w sprawie systemów łączności 5G podejmie już w 2020 roku. Nie ma wątpliwości, że poniekąd jest to wpływ nacisków ze strony amerykańskiej. Dziś rzecznik Deutsche Telekom potwierdził, że spotkania z przedstawicielami Huawei odbyły się we Frankfurcie i Paryżu, ale powiedział, że negocjacje dotyczące wszystkich transakcji zostały zawieszone, póki rząd w Berlinie, który jest kontroluje 32% akcji operatora telekomunikacyjnego, nie zdecydował o oficjalnej polityce dotyczącej Huawei.