Huawei licencjonuje patenty 5G po sankcjach nałożonych przez Stany Zjednoczone

Huawei, chiński gigant technologiczny zapowiedział w piątek, że udzieli licencji na swoją technologię 5G konkurencyjnemu producentowi telefonów Oppo, ponieważ chce odblokować nowy strumień przychodów po tym, jak jego biznes smartfonów został zmiażdżony przez sankcje USA. 

Jak podaje CNBC, Huawei i Oppo (czwarty co do wielkości producent smartfonów na świecie), podpisały „globalną umowę wzajemnego licencjonowania patentów, która obejmuje podstawowe patenty dotyczące standardów komórkowych, w tym 5G”.

5G stało się kontrowersyjną częścią szerszej bitwy technologicznej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Oba kraje postrzegają ją jako technologię krytyczną, jednak Stany Zjednoczone wyraziły obawy, że Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i naciskały na inne kraje, aby zakazał chińskiej firmie dostępu do ich infrastruktury 5G. Huawei wielokrotnie zaprzeczało temu domniemaniu.

Jednak w 2019 roku Stany Zjednoczone zastosowały szereg środków, w tym czarną listę eksportową, aby odciąć Huawei od krytycznych półprzewodników, których potrzebował do swoich smartfonów i niektórych innych produktów. To zmiażdżyło biznes smartfonów firmy, który był wówczas numerem jeden na świecie.

W zeszłym roku chiński gigant technologiczny zapowiedział, że zacznie sprzedawać swoją technologię innym firmom za pośrednictwem patentów. Firma stwierdziła wcześniej, że spodziewa się przychodów w wysokości od 1,2 do 1,3 miliarda dolarów z licencjonowania swojej własności intelektualnej w latach 2019-2021. Huawei powiedział, że dopiął swoich celów dotyczących przychodów z własności intelektualnej za 2021 rok, ale nie podał konkretnych danych.

Huawei ma ogromne portfolio ponad 100 000 patentów na całym świecie. Jest jednym z czołowych posiadaczy patentów w technologii 5G, czyli ultraszybkim internecie mobilnym nowej generacji, postrzeganym jako klucz do wspierania przyszłych branż, takich jak sztuczna inteligencja i samochody autonomiczne.

Przy opracowywaniu nowej generacji technologii komórkowej konieczne jest stworzenie tzw. światowych standardów. Są to protokoły, specyfikacje techniczne i projekty, które umożliwiają interoperacyjność między sieciami 5G na całym świecie i pozwalają smartfonom na komunikację z tymi sieciami. Organizacje branżowe mają za zadanie ich tworzenie, a firmy takie jak Huawei mają za zadania się do nich stosować. Opracowują technologie, które następnie patentują. Patenty krytyczne dla standardów, jak choćby  4G lub 5G, zostają uznane za „standardowy niezbędny patent” lub SEP. W przeszłości Huawei nie był agresywny w zarabianiu na tych patentach w porównaniu z niektórymi rywalami, takimi jak Nokia czy Ericsson.

 

6 przyczyn sukcesu OPPO na polskim rynku.