Huawei odpowiada za blisko 60% urządzeń niemieckiej sieci 5G

Aż 60% niemieckiej sieci 5G to Huawei, potwierdzają urzędnicy chińskiej ambasady i podkreślają, że ich technologia jest bezpieczna i konkurencyjna cenowo

Urzędnik odpowiadał na doniesienia, że Niemcy zamierzają zakazać stosowania chińskiej technologii, w tym komponentów Huawei i ZTE, przy budowie dalszej infrastruktury 5G w kraju.

 

„Przez długi czas Huawei działał zgodnie z przepisami i regulacjami, a jego technologia spełnia standardy bezpieczeństwa” – powiedział w tym tygodniu rzecznik ambasady.

 

W oświadczeniu nazwali dążenie do usunięcia produktów „nadużyciem władzy państwowej w celu ingerencji w rynek” i zarzucili, że takie działanie opóźni budowę niemieckiej sieci 5G, jednocześnie podnosząc koszty. Powiedzieli również, że obawy, że sprzęt Huawei jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego, są „próbą oczernienia Huawei za pomocą sfingowanych zarzutów”.

Niemiecki rząd jest w trakcie przeglądu dostawców telekomunikacyjnych. Dokument ministerstwa spraw wewnętrznych na temat tego procesu określił, że „konkretny dostawca mógłby otrzymać zakaz dostarczania krytycznych komponentów, gdyby uznano, że jest bezpośrednio lub pośrednio kontrolowany przez rząd innego państwa.” Innymi słowy, Chiny.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych podobno powiedział, że kontrola może doprowadzić do nakazu rip-and-replace, czyli porzucenia aktualnie zainstalowanej aparatury i uruchomienie nowej, potencjalnie bez rekompensaty finansowej.

W grudniu 2020 roku, amerykańskie firmy telekomunikacyjne i podobne instytucje otrzymały nakaz pozbycia się sprzętu ZTE i Huawei ze względu na bezpieczeństwo narodowe, aby wykorzystać fundusz usług powszechnych Federalnej Komisji Łączności (FCC).

FCC ujawnił w lutym ubiegłego roku, że operatorzy ubiegali się o 5,6 miliarda dolarów finansowania, aby zerwać i zastąpić wyprodukowane w Chinach zestawy komunikacyjne. FCC pierwotnie przeznaczyła na ten cel 1,9 mld dolarów.

Niemcy były wcześniej odporne na podobne ruchy, ponieważ szef Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa Informacji nazwał zagrożenia ze strony Chińskich zestawów 5G „możliwymi do opanowania”. Ponieważ więcej krajów, w tym Wielka Brytania, wpadły na pomysł, że wspomniany pakiet 5G może być niebezpieczny i nakazały jego wymianę, wydaje się, że Niemcy w końcu też to zrobią.

 

IT RESELLER nr. 348/2023 „Proponujemy niezrównaną wiarygodność – podkreśla w wywiadzie okładkowym Mariusz Ziółkowski, TD SYNNEX