Huawei ogłasza oficjalnie: nowy system operacyjny nazywa się HarmonyOS. Pojawi się na smartfonach i w urządzeniach domowych typu smart.

Kiedy pojawiły się pierwsze spekulacje na temat systemu operacyjnego tworzonego przez Huawei trudno było przewidzieć nie tylko to, jak będzie się nazywał, ale też na jakich urządzeniach ma działać. Teraz już wiemy. Chiński Hongmeng, dla całej reszty świata HarmonyOS, trafi nie tylko na telefony i tablety. Możliwe, że wkrótce poprowadzi nasz samochód, zamówi nam jedzenie czy też znajdzie bilety lotnicze. 

 

Huawei oficjalnie ogłosiło HarmonyOS, system operacyjny, który opracowano, aby uniezależnić chińskiego giganta od Androida, a tym samym, amerykańskiego przecież Google’a. W Chinach oprogramowanie będzie znane jako Hongmeng (ta nazwa pojawiała się zresztą w pierwszych przeciekach). Firma twierdzi, że HarmonyOS – rozproszony system operacyjny oparty na mikro-kernelu, może być używany we wszystkim, od smartfonów przez inteligentne głośniki, urządzenia do noszenia, jak smartwatche, aż po systemy samochodowe. Będzie to pozwalało na stworzenie wspólnego ekosystemu między urządzeniami. System operacyjny zostanie wydany jako platforma typu open source, co ma zachęcić programistów do tworzenia aplikacji na nowy OS. Warto zwrócić uwagę także na inny aspekt – udostępniając kod źródłowy systemu, Huawei powinno uniknąć ataków ze strony amerykańskiej administracji, dla której nowy system mógłby być przyczyną do podjęcia wątku szpiegowskiego.

 

Od czasu gdy Google zawiesiło współpracę z Huawei, chiński gigant nie ukrywał, że pracuje nad własnym systemem operacyjnym. Nie było jednak jasne do jakich urządzeń trafi nowy OS. Huawei planuje wprowadzić HarmonyOS na, jak to określa producent, „inteligentne produkty ekranowe” jeszcze w tym roku. Zgodnie z raportem agencji Reutera należy spodziewać się, że firma-córka Huawei, Honor, wprowadzi system operacyjny do swojego pierwszegi inteligentnego telewizora.

 

W komunikacie prasowym dyrektor generalny części konsumenckiej Huawei, Richard Yu, twierdzi, że HarmonyOS „całkowicie różni się od Androida i iOS” ze względu na możliwość skalowania na różnych rodzajach urządzeń. „Możesz raz opracować swoje aplikacje, a następnie elastycznie wdrożyć je na wielu różnych urządzeniach.”

 

Wcześniej nie było jasne, czy HarmonyOS będzie systemem operacyjnym dla smartfonów, czy innych urządzeń. Wygląda teraz na to, że jest przeznaczony do wszystkiego. Pod tym względem przypomina więc eksperymentalny system operacyjny Fuchsia firmy Google, który jest zaprojektowany do działania na różnych platformach sprzętowych.