Huawei wprowadza na rynek nowe produkty i rozwiązania z zakresu sieci 5G do stosowania wewnątrz budynków. Jak chińskiemu gigantowi udało się przełamać dotychczasowe wyzwania tego typu zastosowań sieci 5G?
Huawei prezentuje w Londynie najnowsze produkty z zakresu DIS (digital indoor system) 5G. Produkty z tej serii pozwalają na elastyczne dostosowanie do szerokiej kategorii scenariuszy zastosowań wewnętrznych, od dużych, po niewielkie wdrożenia. Rozwiązania Huawei z tego zakresy zdają się znakomicie skalować. Producent zapowiada także uruchomione ultra-szerokopasmowego rozwiązania do udostępniania sieci, aby zapewnić operatorom dodatkowe wsparcie przy budowie sieci wewnętrznej 5G.
W ubiegłym roku ruszyły wdrożenia 5G w wielu miejscach na świecie, przy czym za olbrzymią częścią z tychże stoi właśnie sprzęt infrastrukturalny Huawei. Nie ma wątpliwości, że jeśli jest coś (poza represjami ze strony amerykańskiej administracji wobec chińskiego giganta telekomunikacyjnego), co ogranicza wdrożenia 5G to właśnie kwestia tej łączności wewnątrz budynków. Sygnał, w szczególności mmWave, niezbyt dobrze znosi przeszkody terenowe, jak choćby ściany budynków. Wygląda na to, że Huawei jakoś zdołało przełamać ten problem, lub przynajmniej poważnie go ograniczyć.
Rodzina DIS Huawei składa się z 5G LampSite Pro, 5G LampSite Sharing, LightSite i LampSite Spartan, zapewniając operatorom podstawę do osiągnięcia celu będącego konsekwencją wcześniejszych wdrożeń – większej elastyczności we wdrożeniach 5G w różnorodnych scenariuszach zastosowania. Należy bowiem pamiętać, że 5G nie powinniśmy łączyć jedynie z telefonią komórkową, a przede wszystkim z tzw. Przemysłem 4.0 i Internetem Rzeczy (IoT). Stąd tak ważne jest, aby dostarczyć skutecznie łączność 5G także do wnętrz budynków. 5G LampSite Pro, komercyjnie wprowadzony na rynek w 2019 r., oferuje znakomite rozwiązanie dla operatorów do rozwijania sieci wewnętrznych w miejscach wymagających dużej przepustowości. Do końca 2019 r. ponad 60% globalnych cyfrowych produktów 5G do wnętrz dotyczyło 5G LampSite Pro. Nowa wersja 5G LampSite Pro obsługuje wyższe szerokości pasma do NR 200 MHz i zwiększoną moc nadawania, dzięki czemu operatorzy mogą zwiększyć wydajność połączenia.
5G LampSite Sharing to pierwsze w branży rozwiązanie do udostępniania sieci wewnętrznej, które obsługuje ultraszerokie pasmo (szerokości 400 MHz) na pasmach 3,4 do 3,8 GHz z pojedynczą stacją bazową. W przypadku współdzielenia sieci w miejscach o dużym zapotrzebowaniu na pojemność umożliwia zmniejszenie liczby urządzeń sieciowych i dalsze zmniejszenie kosztów wdrożenia i eksploatacji sprzętu. Już dotychczasowe rozwiązania Huawei uchodziły za wyjątkowo atrakcyjne cenowo, więc taka polityka firmy, doceniana przez operatorów, raczej nie powinna dziwić. LightSite to rozwiązanie dostosowane do typowych lokalizacji o średnim natężeniu ruchu sieciowego. Ma kompaktowy rozmiar i charakteryzuje się uproszczoną specyfikacją, szybkim wdrożeniem oraz prostą obsługą i obsługą, co pozwala operatorom szybko uzupełnić zasięg wewnętrzny 5G dla budynków biurowych i hoteli. LampSite Spartan natomiast, należy traktować bardziej jak rozwiązanie premium dla małych biur, sal fitness, restauracji i sklepów detalicznych. Obsługuje zarówno 4G, jak i 5G i umożliwia podłączenie jednego pRRU do wielu anten.
Te cztery produkty, razem tworzą rozwiązanie Huawei 5G DIS, które operatorzy zapewne przyjmą z otwartymi ramionami. Trudno zresztą o inną reakcję – urządzenia te pozwolą wdrażać 5G na dużą skalę w różnych lokalizacjach wewnątrz budynków, także tych, w których należy oczekiwać większego ruchu sieciowego.
„Jako wiodący na świecie dostawca sprzętu do sieci wewnętrznej 5G, Huawei stara się pomagać operatorom w rozwiązywaniu problemów związanych z rozwojem wewnętrznej technologii 5G. Zgodnie z naszym dogłębnym zrozumieniem wymagań klientów, będziemy naciskać na dostarczanie wiodących technologicznie produktów i rozwiązań sieci wewnętrznej poprzez trwałe innowacje. Dzięki tym wiodącym produktom i rozwiązaniom będziemy nadal pomagać klientom w dostarczaniu wysokiej jakości usług wewnętrznych 5G.” – podkreślił Marvin Chen, prezes linii produktów DIS Huawei.
Nietrudno wyobrazić sobie zastosowanie tego typu rozwiązań wewnątrz budynków użyteczności publicznej takich jak lotniska, urzędy czy uczelnie, ale też w zastosowaniach przemysłowych, gdzie fabryki połączone wewnętrznie po 5G stanowią jedną z podstaw nowej fali rozwoju przemysłu. Tymczasem amerykańscy urzędnicy, nieco naciągając rzeczywistość, przekonują kraje UE, by ze sprzętu Huawei nie korzystać.
https://itreseller.pl/itrnewusa-wzywa-unie-europejska-do-wykorzystania-rozwiazan-5g-ericssona-nokii-i-samsunga-do-budowy-5g-wskazuje-tez-ze-maja-one-byc-na-rowni-z-huawei/