Huawei wraz z Administracją Lasów i Użytków Zielonych prowincji Syczuan stworzyły Digital Panda System – technologię która pomaga ratować pandy.

Huawei wraz z Administracją Lasów i Użytków Zielonych prowincji Syczuan stworzyły Digital Panda System – technologię dedykowaną ochronie siedlisk pand w Chinach. System wykrywa pożary, monitoruje środowisko, obserwuje i bada dzikie zwierzęta, zapobiegając dewastacji przyrody oraz stwarzając nowe możliwości do opieki nad pandami.

Digital Panda System powstał z inicjatywy Administracji Lasów i Użytków Zielonych w Syczuanie w oparciu o technologię Huawei Cloud. Jego funkcjonalność polega na gromadzeniu i analizowaniu danych z 596 kamer, 45 kamer na podczerwień, dronów oraz satelitów. Konserwatorzy oraz naukowcy wykorzystują zapisane pliki do monitorowania, obserwowania i badania dzikiej przyrody, a także do wykrywania ognisk pożarów. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy system namierzył aż 651 punktów zapalnych, zmniejszając przy tym liczbę pożarów lasów o 71,6% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku.

Huawei będzie kontynuować działania w celu zastosowania technologii cyfrowych, takich jak 5G, chmura i AI w ochronie bioróżnorodności. Od momentu uruchomienia, system zapewnił strażnikom leśnym i naukowcom dodatkowe „oczy i uszy”, a ochrona lasów stała się bardziej skuteczna. Ponadto, dzięki optymalizacji mechanizmu zgłaszania pożarów, zagrożenia mogą być zgłaszane na wielu poziomach organizacyjnych jednocześnie, co pozwala zaoszczędzić cenny czas i poprawić efektywność – powiedział Yue Kun, Prezes Huawei Global Government Business Department.

 

W ramach Parku Narodowego Pandy Olbrzymiej na powierzchni 10,5 tys. mil kwadratowych mieści się aż 67 rezerwatów. Obszar ten jest domem nie tylko dla 1,8 tys. dzikich pand, ale również dla 8 tys. innych gatunków zwierząt i roślin – w tym okazów zagrożonych, takich jak pandy czerwone lub rokselany złociste.

W ciągu ostatnich 21 lat populacja pand olbrzymich w niewoli wzrosła ze 135 do 673, dzięki postępom w zakresie żywienia, karmienia, hodowli i zarządzania genami. Jednak nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja i chmura, odgrywają niezwykle pozytywną rolę, zapewniając nowe możliwości ochrony dzikich zwierząt. – dodaje Dr Hou Rong, zastępca dyrektora Bazy Badawczej Hodowli Pandy Olbrzymiej w Chengdu.

 

Huawei na rzecz ekologii

To nie pierwszy raz, gdy Huawei angażuje się w projekty wspierające ochronę zagrożonych ekosystemów. Firma współpracuje z proekologicznymi organizacjami pozarządowymi z całego świata. Od 2020 roku Huawei wspomaga finansowo fundację Kiwis for Kiwi, zajmującą się ochrona ptaków kiwi w Nowej Zelandii. Razem z Rainforest Connection współtworzy innowacyjny system ochrony lasów deszczowych przy użyciu sztucznej inteligencji i upcyklingowanych smartfonów Huawei. Tak zwani „Strażnicy” chronią lasy deszczowe i zwierzęta przed nielegalnym wyrębem i kłusownikami.

Obecnie projekt prowadzony jest w 10 krajach na 5 kontynentach. Z kolei w marcu 2021 r. w Irlandii uruchomiony został pierwszy projekt monitorowania akustycznego waleni (wielorybów, delfinów i morświnów). To tylko niektóre z listy projektów prośrodowiskowych, realizowanych z myślą o przyszłości planety, w które angażuje się Huawei.

 

IT Champions 2022 – Prestiżowe nagrody branżowe, wydawnictwa IT Reseller zostały wręczone! Na gali gościła czołówka branży IT!