Huawei zwiększa inwestycje w chiński sektor technologiczny aby wzmocnić swój łańcuch dostaw, w obliczu presji ze Stanów Zjednoczonych.
Huawei Technologies, największy na świecie producent sprzętu telekomunikacyjnego, zwiększa udziały w chińskich firmach półprzewodnikowych i firmach technologicznych, ponieważ chce wzmocnić swój łańcuch dostaw w obliczu presji wywieranych przez rząd Donalda Trumpa.
Habo Investments, założona przez Huawei w kwietniu 2019 roku, od sierpnia ubiegłego roku podała do wiadomości publicznej 17 transakcji na udziały w chińskich firmach technologicznych. Ramię inwestycyjne powstało w odpowiedzi na to, co w zeszłym tygodniu prezes Huawei, Guo Ping, określił jako „tłumienie” przez Stany Zjednoczone po eskalacji ograniczeń, które odcięły dostawy wielu zagranicznych chipów Huawei i skutecznie uniemożliwiły mu budowę własnych.
„Ponieważ Huawei jest tylko jedną firmą, korzystamy z inwestycji i technologii, aby pomóc naszym partnerom w łańcuchu dostaw osiągnąć dojrzałość” – podkreślił prezes Huawei, Guo Ping.
Firma stała się centralnym punktem pogarszających się relacji USA-Chiny z administracją prezydenta Donalda Trumpa, twierdząc, że jej sprzęt może być używany przez Pekin do szpiegowania, bez przedstawienia jakichkolwiek dowodów a czemu chińska firma wielokrotnie zaprzeczała. Nacisk inwestycyjny Huawei zbiega się również ze wzmożonymi wysiłkami rządu na rzecz wzmocnienia chińskiego sektora półprzewodników, który wciąż pozostaje w tyle za czołowymi producentami chipów, w tym Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową i Tajwanem.
Chociaż inwestycje mogą pomóc Huawei w przyszłości, analitycy twierdzą, że do tej pory niewiele zrobili, aby wyeliminować luki w łańcuchu dostaw, które osłabiają jego niegdyś kwitnący biznes smartfonów i mogą ostatecznie zagrozić operacjom w zakresie sprzętu sieciowego.
Większość transakcji Habo Investment dotyczyła chińskich start-upów związanych z chipami, z których kilka stało się częścią łańcucha dostaw Huawei. Firma Vertilite, która została założona w 2015 roku i otrzymała w tym roku inwestycję od Huawei, produkuje czujniki VCSEL obsługujące technologię rozpoznawania twarzy w aparatach. Amerykańscy gracze dominują w tym segmencie rynku, a 3Peak wygenerował w zeszłym roku zaledwie 300 milionów juanów (43,99 milionów dolarów), zgodnie z prospektem opublikowanym przed wejściem na rynek STAR w Szanghaju.
„Huawei lubi prowadzić własne badania i rozwój, aby zachować nad nimi kontrolę. Tak więc inwestycje lub przejęcia były dokonywane tylko w ostateczności i dlatego były raczej skierowane do amerykańskich lub europejskich firm technologicznych ”- powiedział jeden z byłych pracowników Huawei, który pomógł zbadać cele przejęć.
Ostatnie inwestycje oznaczają zmianę tempa i taktyki dla Huawei, zwiększając częstotliwość takich transakcji i skupiając się na firmach krajowych, a nie zagranicznych. Na przykład w 2013 roku Huawei przejął firmę fotoniczną Calopia z Gandawy. W następnym roku kupił firmę Neul, brytyjskiego producenta chipów dla sektora internetu rzeczy.
(1 USD = 6,8203 juana chińskiego renminbi)
https://itreseller.pl/itrnewdwie-wielkie-imprezy-technologiczne-mwc-2021-i-ise-2021-odbeda-sie-w-czerwcu-przyszlego-roku-w-barcelonie-oczywiscie-jesli-sytuacja-pozwoli/