Hyundai Mobis i Ottopia łączą siły, by pracować nad pojazdami autonomicznymi

Południowokoreański producent części samochodowych Hyundai Mobis przekazał w środę, że nawiązał współpracę z izraelskim start-upem teleoperacji Ottopia, aby opracować rozwiązania wspomagające mobilność pojazdów autonomicznych.

Firma poinformowała, że opracowuje technologię w ramach działań zapobiegawczych w celu zaspokojenia technologii autonomicznej jazdy poziomu 4, która odnosi się do poziomu automatyzacji, w jakim system samochodu może samodzielnie ocenić sytuację i podejmować odpowiednie decyzje.

Jak donosi “The Korea Herald”, w ramach partnerstwa koreańska firma zapewni platformę sprzętową i programową oraz integrację systemów, natomiast Ottopia będzie odpowiedzialna za rozwój technologii oprogramowania do zdalnego sterowania. Nowe rozwiązanie będzie oparte na wysokowydajnych elektronicznych jednostkach sterujących i technologiach multimodemowych 5G.

Oczekuje się, że opatentowane oprogramowanie teleoperacyjne firmy Ottopia wydatnie obniży koszty prac badawczo-rozwojowych, powiedział przedstawiciel Hyundai Mobis. Istotą technologii Ottopi jest zapewnienie łącza o niskim opóźnieniu i dużej przepustowości między pojazdami a odległymi centrami.

W oświadczeniu producent (Hyundai Mobis) przekazał, że ma nadzieję, że rozwój technologii RMA poszerzy grono klientów o dostawców usług robotaxi i roboshuttle, a także logistykę, budownictwo, produkcję maszyn rolniczych i małe firmy zajmujące się mobilnością. Firma zamierza współpracować z Ottopią w celu uruchomienia w 2023 roku kampanii marketingowych promujących nowe rozwiązanie.

Rozwiązanie RMA to technologia, która umożliwia firmom mobilnym zdalne kontrolowanie ruchu i tras pojazdów bez załogi. Technologia ta jest szczególnie skuteczna w reagowaniu na sytuacje awaryjne w czasie rzeczywistym, zarówno w przypadku pojazdów przemysłowych, jak i użytkowych.

„Hyundai Mobis Remote Mobility Assistance to innowacyjna platforma dla pojazdów autonomicznych, na której producenci OEM (producenci oryginalnego wyposażenia) i dostawcy usług mobilnych będą mogli wprowadzać innowacje i oferować nowe usługi swoim klientom końcowym, uwalniając ogromny potencjał dla nowych modeli biznesowych. Dzięki naszemu partnerstwu z Ottopią wprowadzamy teleoperację jako pierwszą z wielu usług, które zostaną wdrożone w RMA” – powiedział Abdul Khaliq, szef oprogramowania do przyszłej transformacji mobilności w Hyundai Mobis.

„(Technologia) naprawdę zmienia reguły gry w zakresie autonomii i jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z Hyundai Mobis nad jej ożywieniem” – powiedział założyciel i dyrektor generalny Ottopia, Amit Rosenzweig.

Tymczasem siostrzana firma Hyundai Mobis, Hyundai Motor, zainwestowała nieokreśloną kwotę w Ottopia w 2021 roku. Źródła branżowe szacują wielkość inwestycji na ponad 1 miliard wonów (777 000 USD).