I Mazowieckie Forum Energii Odnawialnej – Sieć IoT w budynku daje oszczędność energii i środków. Rozmowa z Bartoszem Trzcińskim.
I Mazowieckie Forum Energii Odnawialnej – Sieć IoT w budynku daje oszczędność energii i środków. Rozmawiamy z Bartoszem Trzcińskim, Business Development Executive SEPIN, Inc. – Co wspólnego ma zarządzanie energią w obiektach z siecią LoRaWAN?
Związek między zarządzaniem energią w budynku z siecią LoRaWAN wynika z faktu, że duża część kosztów ponoszona w całym okresie istnienia budynku to zapłata za energię elektryczną. Co więcej – tego rodzaju koszty stale rosną i stają się uciążliwe dla właścicieli wszelkiego typu obiektów, niezależnie od ich rozmiarów i lokalizacji. Dlatego właściciele i zarządcy obiektów szukają innowacyjnych systemów zarządzania energią, a najbardziej skuteczne z nich wykorzystują urządzenia Internetu Rzeczy (IoT). LoRaWAN to jedna z technologii komunikacji urządzeń IoT, która zdobywa coraz większe uznanie na rynku ze względu na swoje właściwości. Szczególnie ważną jej zaletą jest duży zasięg w środowisku miejskim. Rozwój sieci LoRaWAN na całym świecie umożliwia urzeczywistnienie idei Internetu Rzeczy.
Co można powiedzieć o infrastrukturalnym zapleczu sieci LoRaWAN?
Dzięki tej technologii komunikacyjnej rośnie wykorzystanie coraz większej liczby rozwiązań IoT i to w najróżniejszych codziennych zastosowaniach. Najważniejszymi zaletami LoRaWAN, które wyróżniają tą technologię na tle innych, jest daleki zasięg – stacje LoRa umożliwiają obsługę rozwiązań IoT nawet w gęstej zabudowie miejskiej, w której osiąga zasięg od 5-7 km, a na otwartej przestrzeni nawet 15-20 km. Sieć cechuje się niskim poborem mocy, co jest bardzo ważne w przypadku sensorów zasilanych bateriami. Protokół LoRaWAN został opracowany właśnie w celu jak najniższego zużycia energii. Ponadto użycie LoRaWAN wiąże się z niskim kosztem, bo jest to technologia energooszczędna, która gwarantuje niskie koszty jej wdrożenia i utrzymania. Nie mniej ważne jest, że LoRa bazuje na otwartym standardzie – dzięki temu adaptacja i wdrożenia przebiegają szybko, a technologia jest kompatybilna z większością rozwiązań IoT.
Kto może z tej sieci IoT korzystać i w jakim celu?
Dzięki temu, że LoRaWAN to otwarty protokół komunikacyjny korzystać z niego może każdy użytkownik urządzeń, czy aplikacji o ile są one kompatybilne z tym standardem. W sensie technologicznym protokół LoRa nie jest żadną nowością, ale dzięki swoim zaletom jest wykorzystywany przez telekomy, producentów samochodów, firmy produkcyjne, a nawet w produktach automatyki domowej. Do sieci LoRa można podłączyć ogromną liczbę urządzeń. Coraz częściej można zaobserwować jej wykorzystanie w rozwiązaniach komunikacyjnych dla inteligentnych miast.
A co z bezpieczeństwem LoRa WAN?
Do transferu danych LoRaWAN wykorzystuje kilka poziomów szyfrowania, w tym korzysta z wbudowanego końcowego szyfrowania AES128. Patrząc na całą charakterystykę tego protokołu oraz na coraz szersze jego wykorzystywanie, LoRa może stać się jednym z najlepszych rozwiązań komunikacyjnych dla niskoprzepustowej transmisji danych dla IoT.
I Mazowieckie Forum Energii Odnawialnej – link do strony Konferencji: http://mfeo.pl/