IBM wprowadza do systemu z/OS sztuczną inteligencję w ramach dużej aktualizacji mającej częściowo ułatwić obowiązki administratora

IBM, zgodnie z obietnicą, ogłosił nadchodzącą aktualizację z/OS, systemu operacyjnego dla swoich mainframe’ów z serii Z, oraz obiecał wzbogacenie go o narzędzia umożliwiające wykorzystanie sztucznej inteligencji. Aktualizacja ta przeniesie z/OS z wersji 2.5 na 3.1. Według ogłoszenia firmy Big Blue: „Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i analizy danych zostały wkomponowane w system operacyjny.”

To wkomponowanie wydaje się pochodzić z produktu o nazwie „Usługi Systemowe AI dla IBM z/OS”, którego firma IBM zaleca używanie w celu „Wsparcia kluczowych etapów cyklu życia sztucznej inteligencji, w tym pobierania danych, szkolenia modeli AI, wnioskowania, monitorowania jakości modeli AI oraz usług ponownego szkolenia.” To narzędzie obiecuje również możliwość „Wdrożenia gotowych modeli AI i metod opartych na sztucznej inteligencji w operacje, bez konieczności posiadania umiejętności z zakresu AI czy nauki danych przez użytkowników.”

Stanowi także część „Frameworka AI dla IBM z/OS” – narzędzia zaprojektowanego w celu pomocy w uruchamianiu gotowych modeli AI, które pomagają poprawić sam z/OS, poprzez udoskonalanie procesów informatycznych i upraszczanie zarządzania. IBM uważa, że pozwoli to uzyskać lepszą wydajność oraz zmniejszy wymagania dotyczące wykwalifikowanych administratorów z/OS. Podobne korzyści mogą wyniknąć z innego dodatku do z/OS 3.1: narzędzia o nazwie „Zarządzanie z/OS Management Facility” (zwane także „z/OSMF”). Firma IBM twierdzi, że narzędzie to „pomaga programistom systemowym w łatwiejszym zarządzaniu codziennymi operacjami z/OS.”

IBM dodał również kilka funkcji niezwiązanym z AI, takich jak Rozszerzenia Kontenerów, które poprawiają wsparcie dla Red Hat OpenShift oraz obsługują NFS, HTTPS, IBM WebSphere Hybrid Edition oraz IBM Storage Fusion OpenShift Shared Persistent Storage.

System Plików Zbiorów Danych może pełnić rolę nowego fizycznego systemu plików dla narzędzi UNIX w z/OS, „zapewniając przezroczysty dostęp do danych w sposób bezpieczny i spójny.” Nowy system plików (UFS) został „celowo zbudowany dla z/OS” i „umożliwia użytkownikowi uzyskanie złączonego widoku jednego lub więcej katalogów, co zapewnia bardziej efektywny mechanizm zarządzania plikami.” Bez względu na to, jak bardzo IBM lubi mówić o mainframe’ach jako nowoczesnej platformie bardziej odporną niż konkurenci, zawsze można znaleźć odniesienia do dziedziczenia kodu podczas rozmowy o mainframe’ach. W z/OS 3.1 pomaga mu to, co IBM opisuje jako „udoskonaloną współpracę COBOL-Java dla aplikacji COBOL 31-bitowych”, która została rozszerzona o wywoływanie programów Java 64-bitowych przy użyciu Runtime IBM Semeru dla z/OS, Wersja 11 (Java).

Udoskonalenia dotyczące bezpieczeństwa obejmują zdolność do przeprowadzania zweryfikowanego uruchamiania systemów z/OS, przy użyciu podpisów cyfrowych do weryfikacji, że systemy nie były modyfikowane. Jest nawet nowe API, które umożliwia anonimowym narzędziom zarządzania łatwiejsze przetwarzanie danych diagnostycznych w czasie rzeczywistym. I wreszcie, IBM zauważył, że użytkownicy z/OS „integrują pamięć masową w chmurze z klasycznymi środowiskami dyskowymi i taśmowymi, aby stworzyć hybrydową architekturę pamięci masowej.” Wiele zmian w z/OS 3.1 ułatwia to osiągnąć.

Zaktualizowany system operacyjny ma zadebiutować 29 września 2023 roku. Będzie działać na wszystkich modelach systemów IBM Z14, 15 i 16.

 

TSMC, Bosch, Infineon i NXP łączą siły, aby utworzyć ESMC, europejską spółkę joint venture