IBM zaprezentował dziś platformę rozwiązań o nazwie IBM Cloud Private umożliwiającą firmom wykorzystanie całego spektrum technologii chmurowych.

Nowe rozwiązania IBM Cloud Private. Firma IBM (NYSE: IBM) zaprezentowała dziś platformę rozwiązań o nazwie IBM Cloud Private umożliwiającą firmom wykorzystanie całego spektrum technologii chmurowych zachowując przy tym wszystkie zalety środowisk lokalnych, a więc bezpieczeństwo czy separację danych niespotykaną w typowych chmurach publicznych.

 

Rozwiązanie IBM Cloud Private zostało zaprojektowane w celu umożliwienia firmom wykorzystania możliwości cloud computingu z zapewnieniem funkcjonalności i prywatności takiej samej jak
w przypadku rozwiązań i usług świadczonych z data center klienta,  ale wykorzystujące unikalne właściwości chmur publicznych takie jak: skalowalność czy elastyczność. To wszystko w celu przyśpieszenia procesu tworzenia m.in. nowych aplikacji. Nowa platforma została zbudowana w oparciu o architekturę kontenerową typu open source Kubertness i jest kompatybilna z kontenerami Docker i Cloud Foundry. Umożliwia to integrację i przenoszenie produkcji do wybranego środowiska chmurowego, np. IBM Cloud.

 

IBM również zaprezentował nowe zoptymalizowane wersje kontenerowe podstawowego oprogramowania dla przedsiębiorstw, np. IBM WebSphere Liberty, Db2 i MQ – często wykorzystywane do zabezpieczania najbardziej krytycznych biznesowych aplikacji i danych. Ułatwia to integrację danych oraz rozwijanie aplikacji zgodnie z potrzebami biznesowymi przedsiębiorstwa.

 

Na przykład, linie lotnicze mogą wykorzystać IBM Cloud Private do stworzenia kluczowej aplikacji do przechowywania punktów zdobywanych w ramach programów lojalnościowych w prywatnej chmurze i połączeniu jej z nową mobilną aplikacją w publicznej chmurze. Firma z sektora usług finansowych może wykorzystać to oprogramowanie do przechowywania danych klientów w firmie, wypełniając tym samym wymogi regulacyjne i zasady dotyczące bezpieczeństwa danych, a jednocześnie korzystać z nowych narzędzi analitycznych i technologii uczenia maszynowego w chmurze publicznej w celu szybkiego wyznaczenia trendów inwestycyjnych i identyfikowania nowych możliwości rozwoju.

 

Wydatki firm na Chmury Prywatne przekroczą 50 mld USD rocznie

Podczas gdy wdrażanie chmur publicznych rozwija się w szybkim tempie, organizacje, szczególnie te reprezentujące regulowane branże takie jak: finanse lub ochrona zdrowia, ciągle korzystają z chmur prywatnych. Według IBM, począwszy od 2017 roku, wydatki firm na stworzenie i rozwój chmur prywatnych przekroczą 50 mld dolarów rocznie w skali globalnej. Według rynkowych prognoz IBM, będą one dalej rosły w tempie 15-20% rocznie do 2020r.

 

Hertz i Ilmarinen wykorzystują chmurę prywatną do transformacji IT

Hertz Corporation, jedna z wiodących firm zajmujących się wynajmem samochodów na świecie, uważa, że niezbędna jest zarówno publiczna jak i prywatna chmura.

 

„Posiadanie chmury prywatnej jest absolutną koniecznością dla wielu przedsiębiorstw, takich jak nasze, które starają się wyeliminować lub zmniejszyć zależność od wewnętrznych centrów danych – mówi Tyler Best, Hertz Chief Information Officer. – Strategia obejmująca posiadanie publicznej, prywatnej i hybrydowej chmury jest konieczna dla dużych przedsiębiorstw, żeby mogły skutecznie przejść ze starych systemów do chmury. Hertz niedawno wdrożył publiczną i prywatną chmurę IBM ale nie moglibyśmy osiągnąć naszych celów dot. informatyzacji firmy, gdybyśmy nie posiadali prywatnej chmury, jako części naszego cloud portfolio.” – dodaje Tyler Best.

 

Ilmarinen, fińska firma odpowiedzialna za emerytury dla ok.  900,000 Finów, rozpoczęła pilotażowy projekt z IBM Coud Private i planuje wdrożyć go z początkiem 2018 roku. – Firma Ilmarinen jest bardzo zadowolona z możliwości jakie oferuje IBM Cloud Private, takich jak elastyczna i kompatybilna firmowa platforma, którą można zbudować i używać w ramach zabezpieczeń firmowych w celu tworzenia nowych aplikacji i modernizacji tradycyjnych procesów produkcji – mówi Jani Itkonen, Production Manager Ilmarinen.

 

Przejście na system chmurowy stwarza niezliczone możliwości dla przedsiębiorstw funkcjonujących w Europie. Wraz z gwałtownym rozwojem usług o wyższej wartości dodanej takich jak AI, analityka, blockchain czy Internet of Things (IoT), przedsiębiorstwa mają niepowtarzalną możliwość uwolnienia potencjału rozwojowego ze swoich danych. Komisja Europejska ocenia że wartość rynku zarządzania informacjami w Unii Europejskiej może wzrosnąć do 739 mld EUR w 2020 roku.

 

W grudniu 2017 roku we Frankfurcie, w Niemczech, IBM również zaprezentuje nowy model wspierający nowe możliwości IBM Cloud, które całkowicie zmienią podejście do odpowiedzialności za informacje.