IDC: Europejskie wydatki na sztuczną inteligencję osiągną 133 miliardy dolarów do 2028 roku

Według nowej prognozy z Worldwide AI and Generative AI Spending Guide opublikowanego przez International Data Corporation (IDC), europejskie wydatki na sztuczną inteligencję (AI) mają osiągnąć 133 miliardy dolarów do 2028 r., rosnąc ze średnioroczną stopą wzrostu (CAGR) wynoszącą 30,3% w okresie prognozy 2024–2028. 

Zakres technologii AI w rozumieniu IDC obejmuje również rozwiązania generatywnej AI (GenAI), które cieszą się znaczną uwagą od końca 2022 r.

„Chociaż sama sztuczna inteligencja nie jest nowa, przyspieszenie wdrażania AI jest w dużej mierze spowodowane uwagą otaczającą generatywną AI – mówi Carla La Croce, kierownik ds. badań, Data and Analytics w IDC. – Wdrażanie GenAI szybko przechodzi od wczesnych testów i eksperymentów do bardziej zintegrowanych rozwiązań biznesowych. Oczekuje się, że CAGR dla GenAI wyniesie 55% w okresie prognozowania, co jest znacznie więcej niż w przypadku bardziej ugruntowanych technologii AI”.

Według badania IDC Future Enterprise Resiliency & Spending Survey około 40% europejskich firm dokonuje znacznych inwestycji w GenAI, planując inwestycje w szkolenia, oprogramowanie ulepszone GenAI i usługi konsultingowe w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Ponadto 30% firm wdrożyło już aplikacje i usługi ulepszone GenAI w środowiskach produkcyjnych. Z perspektywy technologicznej oprogramowanie będzie największą kategorią wydatków na AI, stanowiącą około 58% całkowitych inwestycji i nadal rosnącą w okresie prognozowania.

Początkowo aplikacje i platformy będą stanowić większość wydatków na oprogramowanie; jednak do 2028 r. dominującą rolę będą odgrywać platformy AI, umożliwiając użytkownikom końcowym opracowywanie bardziej dostosowanych rozwiązań w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na produkty dostosowane do potrzeb. Usługi będą drugą co do wielkości i najszybciej rozwijającą się kategorią, a następnie sprzęt. Oczekuje się, że europejskie inwestycje w infrastrukturę jako usługę (IaaS), serwery i pamięć masową będą niższe niż w USA, ponieważ główni dostawcy infrastruktury znajdują się poza Europą.

Przewiduje się, że sektor usług finansowych będzie liderem w wydatkach na AI w prognozowanym okresie, a bankowość będzie na czele, odpowiadając za ponad 23% całkowitych inwestycji w AI.

Inne główne branże wydatków na AI to handel detaliczny i oprogramowanie/usługi informacyjne. Media i rozrywka będą najszybciej rozwijającymi się sektorami, ze średniorocznym wskaźnikiem wzrostu przekraczającym 33%, napędzanym przez przyjęcie rozwiązań GenAI do przypadków użycia zorientowanych na klienta, takich jak sprzedaż kierowana.

Ponadto opieka zdrowotna, nauki przyrodnicze i handel detaliczny odnotują ponadprzeciętne wskaźniki wzrostu, ze średniorocznym wskaźnikiem wzrostu przekraczającym 30% w prognozowanym okresie. Przypadki użycia związane z bezpieczeństwem, takie jak rozszerzona analiza i badanie oszustw oraz rozszerzona inteligencja i zapobieganie zagrożeniom, przyciągną znaczące inwestycje, stanowiące odpowiednio 8,7% i 8,5% wydatków na AI w 2024 r.

Dostarczanie infrastruktury AI i obszary zorientowane na klienta, takie jak obsługa klienta z obsługą AI i samoobsługa, będą innymi obszarami silnych inwestycji. Mniejsze, ale szybko rozwijające się przypadki użycia zorientowane na klienta obejmują handel cyfrowy i rozszerzony rozwój zawodowy, podkreślając nacisk na rozwój umiejętności pracowników. Rozszerzone przetwarzanie roszczeń, szczególnie w sektorze ubezpieczeń, będzie również kluczowym obszarem zainteresowania.