IDC: Powolny wzrost rynku telekomunikacyjnego skłania operatorów do zostania dostawcami pełnej technologii

Światowe wydatki na usługi telekomunikacyjne i płatnej telewizji osiągną 1544 miliardów dolarów w 2024 r., co oznacza wzrost o 2,4% rok do roku, zgodnie z Worldwide Semiannual Telecom Services Tracker opublikowanym przez International Data Corporation (IDC).

Najnowsza prognoza jest o 1,0 punktu procentowego wyższa od wersji opublikowanej w majowym wydaniu IDC Tracker. Jeśli ta prognoza stanie się rzeczywistością, wspomniana powyżej roczna stopa wzrostu będzie najwyższą odnotowaną w ciągu ostatnich dwunastu lat.

Powyżej średniej pozytywne korekty prognozy dotyczą regionów Bliskiego Wschodu i Afryki (MEA) oraz Ameryki Łacińskiej. Jest to głównie konsekwencja hiperinflacji w krajach takich jak Turcja, Egipt, Nigeria i Argentyna, w których stało się normalne obserwowanie wzrostu średnich przychodów na użytkownika (ARPU) o ponad 50% rocznie. Z drugiej strony, prognozy dla rynków Europy, Azji i Pacyfiku zostały nieznacznie obniżone, głównie ze względu na pogarszający się klimat gospodarczy w kluczowych krajach, takich jak Niemcy i Chiny. Oczekiwania wobec Ameryki Północnej nie zmieniły się zbytnio pomiędzy dwoma aktualizacjami trackerów, poza niewielką pozytywną korektą na rynku kanadyjskim.

Analiza pod kątem rodzaju usług telekomunikacyjnych potwierdza, że ​​dobrze znane trendy utrzymują się pomimo zmian w prognozach przychodów. Największym segmentem pozostaje segment mobilny, napędzany wzrostem wykorzystania danych mobilnych i aplikacji M2M, co rekompensuje spadki wydatków na usługi telefonii komórkowej i wiadomości. Segment usług danych stacjonarnych będzie nadal rósł, napędzany potrzebą większej przepustowości.

Wydatki na usługi telefonii stacjonarnej będą spadać w okresie prognozowania, ponieważ szybko spadające przychody z usług głosowych TDM nie są rekompensowane przez wzrost usług głosowych IP. Tradycyjny rynek telewizji płatnej nieznacznie spadnie w okresie prognozowania ze względu na rosnącą popularność VoD i OTT, ale usługi te pozostaną ważną częścią oferty multi-play dostawców telekomunikacyjnych na całym świecie.

Oczekuje się, że globalny rynek usług łączności utrzyma pozytywne perspektywy w ciągu najbliższych pięciu lat, ze złożoną roczną stopą wzrostu (CAGR) na poziomie 2,0%. Oczekuje się, że ogólny klimat gospodarczy poprawi się, ponieważ główne banki centralne w USA i Europie będą nadal obniżać swoje referencyjne stopy procentowe. Inflacja będzie nadal spadać, co będzie miało pozytywny wpływ na siłę nabywczą ludności.

Negatywy będą natomiast obejmować nasycenie rynków usług telekomunikacyjnych w głównych krajach, a także niestabilną sytuację polityczną w niektórych regionach, szczególnie w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Dodatkowe ryzyka są związane z potencjalnymi zmianami polityki gospodarczej związanymi z nowym rządem USA, które mogą doprowadzić do odrodzenia się protekcjonizmu.

Najnowsza prognoza jest wyraźnie bardziej optymistyczna niż poprzednia. Jednak nawet w tym scenariuszu oczekuje się, że wzrost rynku usług łączności pozostanie powolny, co skłoni operatorów do poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu.

„Istnieje wiele obiecujących obszarów, w których operatorzy mogliby spodziewać się solidnych zysków. Należą do nich światłowody, IoT, UCaaS, SD-WAN, usługi cyfrowe, usługi satelitarne LEO, usługi w chmurze, usługi bezpieczeństwa IT, interfejsy API sieci i współdzielenie sieci oraz 5G-advanced” – mówi Kresimir Alic, dyrektor ds. badań w Worldwide Telecom Services w IDC. – „Zasadniczo operatorzy telekomunikacyjni powinni dążyć do całkowitej transformacji  od tradycyjnych dostawców usług towarowych po nowoczesnych dostawców technologii full-stack. Ta transformacja powinna pozycjonować ich jako liderów rewolucji transformacji cyfrowej, potencjalnie zapewniając sobie centralną rolę w nowym zdigitalizowanym świecie”.