IDC prognozuje, że rynek półprzewodników w 2024 wzrośnie nawet o 20%
Według najnowszych badań IDC globalny popyt na sztuczną inteligencję i obliczenia HPC, wraz ze stabilizującym się popytem na smartfony, komputery PC, infrastrukturę i prężny rozwój przemysłu motoryzacyjnego, sprawią, że branża półprzewodników wejdzie na nową falę wzrostu.
Proces redukcji zapasów w łańcuchu dostaw jest kontynuowany ze względu na słaby popyt rynkowy. Chociaż w drugiej połowie 2023 r. zdarzały się czynniki stanowiące symptomy ożywienia, to jednak nadal trudno jest odwrócić 20% spadek odnotowany w pierwszej połowie roku. Dlatego analitycy nadal oczekują, że rynek sprzedaży półprzewodników, łącznie, w całym 2023 roku, spadnie o 12%.
Jednocześnie, wiele wskazuje na to, że przyszły rok będzie zdecydowanym odbiciem. Po recesji na rynku pamięci, w 2024 r. oczekuje się, że efekt zmniejszonej produkcji spowoduje wzrost ceny produktu, a wraz ze wzrostem zapotrzebowania na generalnie kosztowne pamięci HBM, staną się one dodatkową siłą napędową dla wzrostu rynku. Wraz ze stopniowym odradzaniem się popytu na smartfony i dużym popytem na chipy AI, IDC spodziewa się, że rynek półprzewodników powróci do wzrostu w 2024 r., z roczną stopą wzrostu przekraczającą 20%.
Kolejnym elementem napędzającym rozwój rynku ma być zapotrzebowanie płynące z rynku motoryzacyjnego, coraz bardziej „głodnego” układów scalonych. Analitycy z IDC szacują, że czołowe role będą grały tu systemy ADAS (Advanced Driver Assistance System), z roczną stopą wzrostu na poziomie 19,8% do 2027 r., co stanowi 30% rynku półprzewodników motoryzacyjnych w tym roku. Systemy informacyjno-rozrywkowe zajmują drugi co do wielkości udział w rynku półprzewodników motoryzacyjnych, rosnąc w tempie 14,6% do 2027 r.