IDC: rynek komputerów wciąż ostrożny wobec niewielkiego popytu
Analitycy z IDC Mobility and Consumer Device Trackers przeanalizowali aktualną sytuację na rynku komputerów osobistych.
Według wstępnych wyników badań przeprowadzonych przez IDC światowe dostawy komputerów osobistych spadły o 13,4% rocznie w drugim kwartale 2023 roku. To już szósty z rzędu kwartał spadku spowodowanego zawirowaniami makroekonomicznymi, słabym popytem ze strony sektora biznesowego i konsumenckiego oraz odsunięciem budżetów IT od zakupów urządzeń. Pomimo słabych wyników, rynek zachowywał się lepiej niż oczekiwano za kwartał.
Po stronie konsumentów obserwujemy powrót do nawyków sprzed pandemii, gdzie potrzeby w zakresie przetwarzania danych były rozłożone na wiele urządzeń, co faworyzuje smartfony nad komputerami. Po stronie biznesowej redukcje siły roboczej i wprowadzenie generatywnej sztucznej inteligencji jeszcze bardziej dezorientują i tak już kurczący się budżet.
Słaby ogólny popyt spowodował, że poziom zapasów utrzymywał się powyżej normy dłużej niż oczekiwano. Obejmuje to gotowe systemy na poziomie kanału, jak również łańcucha dostaw. Do tej pory żaden producent komputerów PC nie był odporny na wyzwania stawiane przez rynek. Z wyjątkiem Apple i HP, wszystkie wiodące firmy odnotowały dwucyfrowe spadki w ciągu kwartału. Apple natomiast uzyskało lepszy wynik niż w analogicznym okresie 2022, ponieważ rok temu firma miała problemy z zaopatrzeniem z powodu przestojów w łańcuchu dostaw związanych z COVID-19. Tymczasem firma HP borykała się z nadpodażą zapasów w ubiegłym roku i wreszcie zbliża się do znormalizowanych poziomów zapasów.
Wysokie zapasy kanału i producentów komponentów ponownie obciążają rynek. Według Jitesha Ubrani, kierownika badań w IDC Mobility and Consumer Device Trackers, „pomimo tych problemów powoli zanikających, wielu dostawców komponentów nadal oferuje obniżone ceny, starając się zlikwidować swoje zapasy, mimo że producenci i dystrybutorzy komputerów PC wciąż obawiają się nowych systemów ze względu na zmniejszony popyt”.
„Kolejka górska podaży i popytu, z jaką borykała się branża komputerów osobistych w ciągu ostatnich pięciu lat, była niezwykle trudna” — dodaje Ryan Reith, wiceprezes grupy Client Device Trackers w IDC – „Firmy nie chcą utknąć z niedoborem podaży, jak miało to miejsce w 2020 i 2021 roku, ale jednocześnie wiele z nich wydaje się wahać, czy postawić na duży zakład na odbicie rynku.”
Ponowny spadek sprzedaży komputerów PC w drugim kwartale, według IDC