IDC: Światowe dostawy smartfonów wzrosły o 6,4% w 2024 roku, rośnie ekspansja chińskich marek
Według wstępnych danych z International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker, globalne dostawy smartfonów wzrosły o 2,4% rok do roku (r/r) do 331,7 mln sztuk w IV kwartale 2024 r.
Ten wynik oznacza szósty z rzędu kwartał wzrostu dostaw i zamyka cały rok wzrostem rzędu 6,4% (1,24 mld dostaw), co oznacza silne ożywienie po dwóch trudnych latach spadku. Firma badawcza w swoim raporcie podaje, że firma badawcza podaje w raporcie, że oczekuje dalszego rozwoju w 2025 r., choć już nie tak dynamicznego.
„Silny wzrost zaobserwowany w 2024 r. dowodzi odporności rynku smartfonów, jaka miała miejsce pomimo utrzymujących się wyzwań makroekonomicznych, obaw dotyczących walut na rynkach wschodzących, trwającej inflacji i letniego popytu – podkreśliła Nabila Popal, starsza dyrektor ds. badań w dziale Worldwide Client Devices w IDC. – Dostawcy skutecznie dostosowali swoje strategie, aby napędzać wzrost, koncentrując się na promocjach, wprowadzaniu urządzeń w wielu segmentach cenowych, planach finansowania bez odsetek i agresywnych wymianach – napędzając premiumizację i promując urządzenia z niższej półki – szczególnie w Chinach i na rynkach wschodzących. Chociaż pozostajemy optymistycznie nastawieni do dalszego wzrostu w 2025 r., groźba nowych i zwiększonych taryf ze strony nowej administracji USA zwiększyła niepewność w całej branży, co skłoniło niektórych graczy do poszukiwania środków zapobiegawczych w celu złagodzenia ryzyka; jednak jak dotąd wpływ był minimalny”.
Podczas gdy Apple i Samsung utrzymały dwie czołowe pozycje w IV kwartale i w całym roku, obie firmy odnotowały spadki rok do roku, a ich udziały skurczyły się dzięki super agresywnemu wzrostowi chińskich dostawców w tym roku – którzy napędzali cały rynek, koncentrując się na urządzeniach z niższej półki, szybkiej ekspansji i rozwoju w Chinach. Xiaomi zajęło trzecie miejsce w kwartale i roku, z najwyższym wskaźnikiem wzrostu rok do roku wśród pięciu najlepszych graczy. Transsion zajęło czwarte miejsce, ale zremisowało z vivo w kwartale i z OPPO w całym roku, ponieważ konkurencja między tymi trzema firmami zaostrzyła się.
„Ten ostatni kwartał był szczególnie niezwykły dla największych chińskich dostawców smartfonów: Xiaomi, Oppo, Vivo, Honor, Huawei, Lenovo, realme, Transsion, TCL i ZTE. Osiągnęli historyczny kamień milowy, ponieważ dostarczyli największą łączną liczbę w kwartale, co stanowi 56% globalnych dostaw smartfonów w IV kwartale – powiedział Francisco Jeronimo, wiceprezes ds. urządzeń klienckich w regionie EMEA w IDC. – Podczas gdy ich głównymi rynkami pozostają Chiny i Azja, te marki szybko rozszerzają swoją obecność w Europie i Afryce, napędzane przez silne wyniki ich urządzeń z niskiej i średniej półki. Co godne uwagi, Huawei wyróżnia się, ponieważ większość jego dostaw trafia do segmentów wysokiej i wysokiej klasy, podkreślając jego odrębną pozycję rynkową w Chinach”.
„Pomimo ciągłego wzrostu w kilku regionach, zaobserwowaliśmy spadek popytu na urządzenia składane na rynku, pomimo zintensyfikowanych promocji i marketingu – dopowiedział z kolei Anthony Scarsella, dyrektor ds. badań urządzeń klienckich w IDC. – Dostawcy zaczęli przenosić prace badawczo-rozwojowe z urządzeń składanych, ponieważ zainteresowanie konsumentów pozostaje niezmienne. Ponadto wielu dostawców stawia na nowe osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji kosztem urządzeń składanych, ponieważ sztuczna inteligencja jest coraz częściej wykorzystywana w większej liczbie urządzeń, szczególnie w wyższych szczeblach rynku dzięki GenAI”.