IEEE honoruje wkład Korei Południowej w komercjalizację CDMA
Południowokoreańskie firmy technologiczne i lokalne centrum badawcze zostały w poniedziałek wyróżnione przez Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), największą na świecie profesjonalną organizację techniczną zajmującą się rozwojem technologii z korzyścią dla ludzkości, za ich znaczący wkład w komercjalizację pierwszej na świecie sieci wielokrotnego dostępu z podziałem kodowym wykorzystywanej w telefonach komórkowych w 1996 roku.
Electronics and Telecommunications Research Institute, Samsung Electronics, LG Electronics i SK Telecom współpracowały w celu wprowadzenia technologii CDMA – cyfrowego systemu komunikacji mobilnej, który jest w stanie zwiększyć przepustowość połączeń ponad dziesięciokrotnie w porównaniu z metodami analogowymi – w odpowiedzi na gwałtowny wzrost zapotrzebowania na komunikację mobilną w latach 90-tych.
Koreański rząd ustanowił biuro zarządzania rozwojem technologii komunikacji mobilnej w ramach SK, w oparciu o krajową technologię CDMA wprowadzoną przez ETRI. Dzięki aktywnej współpracy z firmami Samsung, LG i innymi lokalnymi producentami terminali, CDMA stała się krajowym standardem i została skomercjalizowana po raz pierwszy na świecie.
Osiągnięcie to przyniosło ETRI, Samsung, LG i SK prestiżową nagrodę IEEE Milestone, która honoruje historyczne kamienie milowe w dziedzinie inżynierii elektrycznej i elektronicznej. To pierwszy raz, kiedy koreańskie podmioty otrzymały to wyróżnienie.
IEEE, założone w 1884 roku przez Thomasa Edisona i Grahama Bella, jest największym na świecie stowarzyszeniem zawodowym zajmującym się inżynierią elektryczną i elektroniczną. Od 1983 roku przyznaje nagrodę IEEE Milestone za wybitne osiągnięcia w dziedzinie technologii, które przynoszą korzyści ludzkości.
Znana jako jedna z najbardziej prestiżowych nagród w sektorze ICT, nagroda ta uhonorowała znaczące osiągnięcia technologiczne na całym świecie, przy czym większość ostatnich nagród trafiła do potęg technologicznych w Ameryce Północnej, Europie i Japonii.
Inne osiągnięcia wcześniej wyróżnione przez IEEE Milestone obejmują eksperymenty i obserwacje Benjamina Franklina dotyczące elektryczności (1751 r.), pierwszą bezprzewodową transmisję radiową (1906 r.), pierwszą publiczną demonstrację telewizji (1926 r.), pierwszy półprzewodnikowy układ scalony (1958 r.) oraz narodziny Internetu (1969 r.).
Ceremonia wręczenia nagrody IEEE Milestone odbyła się później w siedzibie SK Telecom w Seulu. Pamiątkowa tablica podkreślająca to osiągnięcie została zawieszona na fasadzie budynku.
„Kamień milowy komercjalizacji CDMA jest wyrazem uznania dla wspólnych wysiłków i wizjonerskiego ducha, który przyniósł światu kluczową technologię – powiedziała Kathleen Kramer, przewodnicząca-elekt IEEE. – IEEE z przyjemnością świętuje błyskotliwość ludzkiej pomysłowości i transformacyjne technologie, które ukształtowały nasz świat i zainspirowały pokolenia innowatorów”.
CEO SK Telecom, Ryu Young-sang, wyraził dumę z bycia jedną z pierwszych koreańskich firm, które zostały wyróżnione przez IEEE Milestone, podkreślając wspólne wysiłki rządu i firm na rzecz komercjalizacji CDMA.
„Będziemy pionierami w erze sztucznej inteligencji ze szczerym podejściem, które odzwierciedla kreatywność, wyzwanie i współpracę w zakresie komercjalizacji CDMA osiągniętej wspólnie przez rząd i firmy” – powiedział.